Jak na lepení dlažby a obkladů v interiéru, aby dlouho vydržely?

Většinu bytů a domů  postavili ještě v 70. až 80. letech minulého století. V současnosti už vnitřní prostory nesplňují požadovanou estetickou a často ani původní funkci.

Pokud přemýšlíte nad obnovením koupelny nebo lepením obkladaček do kuchyně, sejdou se vám praktické rady, aby vám dlažba dlouho sloužila. Koupelny patří mezi místností s nadměrnou vlhkostí. Působení vlhkosti na stěnách a podlahách se zde očekává a vodu je třeba brát v úvahu.

Keramické obklady a dlažby či spárovací hmoty však nemohou nahrazovat hydroizolaci povrchu. Zároveň je třeba myslet na to, že v případě poruchy pračky či vodovodní baterie „vytopíte“ souseda pod vámi. Proto je kvalitní hydroizolace předpokladem toho, aby koupelna byla dlouhá léta funkční a pěkná.

Kvalitní instalace vydrží roky

„Po odstranění původní dlažby a před lepením dlažby nové je třeba vyrovnat podklad. K tomu slouží samonivelační hmoty, se kterými se nejčastěji vyrovnávají nerovnosti v rozmezí od 2 do 10 milimetrů. Pro koupelny doporučujeme výrobek Nivelflex , samonivelační, cementovou, vyrovnávací stěrku. Neméně důležitá je příprava podkladu. savé podklady a stěny penetrujte přípravkem z řady Fortes – Fortes hloubková penetrace , která má vynikající penetrační kapacitu a je určena na nasákavé anorganické podklady zejména pod samonivelační a izolační stěrky a cementové lepidla. penetrovaný povrch musíme vždy nechat pořádně vyschnout, „vysvětluje  předseda představenstva společnosti Stachema Bratislava, as.

Hydroizolace – nanášejte vždy dvě vrstvy

V zájmu funkčnosti nanášejte hydroizolaci ve dvou vrstvách. Použijte k tomu produkt buď samostatně namíchaný ve kbelíku – jmenuje se Proisy nebo cementovou stěrku Sanaflex WPM 1 , kterou je nutné smíchat s vodou dle návodu. Těsně před celoplošným nanesením hydroizolace utěsněte rohy pomocí těsnicího pásu, který ručně „vtlačíte“ do předem naaplikovanej hydroizolace. Těsnicí pás pak překryjte vrstvou hydroizolace a máte hotovou první vrstvu. Hydroizolaci nanášejte pomocí válečku, štětce nebo hladítka.

Po zaschnutí první vrstvy, což je většinou na následující den, naneseme druhou vrstvu hydroizolace. Dbejte na detailní aplikaci, a to křížem na první vrst, abyste docílili úplné pokrytí a překrytí podlahy hydroizolační hmotou.

Lepení obkladů a dlažby

Pro lepení používejte cementové lepidlo Chema C2T , které smíchejte s vodou dle návodu. Pro nanášení lepidla použijte ozubené hladítko se zubem velikosti 6 nebo 8 mm podle formátu obkladů a dlažby. Pokud máte podlahové topení, lepte dlažbu oboustrannou metodou lepení. Lepidlo naneste ozubenou stranou hladítka na podklad a zároveň rovnou stranou hladítka naneseme tenkou, tzv. kontaktní vrstvu na spodek dlažby. Kvalitní spojení dlažby s podkladem je třeba, aby čelilo teplotním změnám vznikajícím při podlahovém topení.

Spárování obkladů a dlažeb

Z estetického hlediska mimořádně důležitý finální krok. Spárování realizujte pomocí spárovacích hmot se sníženou nasákavostí as vysokou otěruvzdorností. Obklady lze spárovat po 24 hodinách, dlažbu po 48 hodinách od nalepení.

Použití spárovací hmoty záleží na velikosti spáry. Například Sanafil 1- 6 je určen pro spáru širokou 1 až 6 mm a Sanafil 5- 20 pro spáru širokou 5 až 20 mm. Po spárování je dlažba pochozí po 24 hodinách. Při celé realizací a obnově koupelny dbejte na důsledné dodržování technologických postupů. Ani nejkvalitnější materiál nedokáže vykompenzovat hrubé nedostatky vzniklé při aplikaci.