Domácí lékárny jsou v době chemikálií a zbytečně přidávaných škodlivých látek čím dál tím více v oblibě. Pěstujete i vy na parapetu nějakou zdravou rostlinku?
Už jsme si zvykli na pěstování úžasně voňavých bylinek v bytech zvykli. Učarovala nám bazalka, máta či meduňka a na nejednom balkoně se najde i záhon rajčat či nějaký ten citrus. Po přečtení tohoto článku k nim možná přibude i slavná aloe vera.
Příznivé účinky dužnaté rostliny jsou známé již století. Díky obsahu vitamínů A, B12, C a E, aminokyselinám, minerálním látkám, polysacharidům a dalším dokáže gel z vnitřku rostlinky zahojit rány či popáleniny, zabojovat proti ekzému, paradentóze a dokonce napomoci tělu při tuberkulóze, cukrovce, cévních chorobách či při obrovském strašákem, rakovině střev. A to jsme ani zdaleka neskončili, protože aloe vera je známá i svými zkrášlujícími účinky a často se využívá v kosmetickém průmyslu zejména při přípravcích ošetřujících pleť.
Jak si ji tedy vyvinu doma?
Pokud se obáváte, že tato zázračná rostlinka vyžaduje složitou péči, není to tak. Právě naopak. Svou kůrou a dužinou uprostřed se zajistila před suchem a tedy nevyžaduje časté zalévání. Po každém zalití je třeba počkat dokud zemina není zcela suchá, aby kořeny rostliny nezačaly hnít. Zalévejte tedy podle potřeby a umístěte ji na slunné místo (nejlépe k jižnímu oknu), kde ale není průvan. Rostlinka se vám pak pořádně odmění v podobě zázračného moku.
Rozmnožte si ji!
Pokud jste si léčivé účinky aloe vera vyzkoušeli na vlastní kůži a chcete ji pěstovat o něco víc, nejlepší je pustit se do rozmnožování na pozdní jaře nebo v létě.Nejjednodušší je to pomocí řízků, které necháte den či dva vyschnout a zasadíte do nové zeminy. Tato rostlinka má ráda písčitou půdu. Navíc je v současnosti trendy, protože patří mezi známé sukulenty a mnozí ji pěstují, aniž by tušili o její síle. U nás je nejznámější aloe pravá. Pořiďte si ji a neprohloupíte!