Legislativa se mění: víte, co všechno musí splňovat nový vysavač?

Na základě nařízení Evropské komise se po 1. září 2017 budou do obchodů doplňovat jen vysavače s jmenovitým příkonem do 900 W.

Na základě nařízení Evropské komise se po 1. září 2017 budou do obchodů doplňovat jen vysavače s jmenovitým příkonem do 900 W. Podle platné legislativy však nebudou jen energeticky úspornější. Zároveň by měly být tišší, vydržet déle a lépe vysát prach.

Výrobci jsou připraveni

Změny v legislativě se týkají všech vysavačů přímo napájených elektřinou. Naopak, zpřísněné kritéria se nevztahují na bateriově napájené nebo ruční bateriové vysavače. Obecně se zvýší požadavky na účinnost vysávání, ale přibudou i nové. „Doposud žádná legislativa nestanovila minimální životnost části výrobků. Momentálně legislativa vyžaduje testování minimální provozní životnosti motoru nejméně 500 hodin a minimální trvanlivost hadice 40 000 kmitů provedených při zatížení „vysvětluje  generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů CECED  a dodává: “ Výrobci se na tyto změny připravovali již několik let, proto dnes disponují technologiemi, díky kterým dokáží nové požadavky splnit. “ 

Testy nad rámec legislativy

Výrobci musí splnění norem prokázat. Ačkoli zákon povoluje i tzv. samocertifikace, většina značek nechává své výrobky před spuštěním sériové výroby testovat v nezávislých laboratořích, mnohé iv podstatně náročnějších podmínkách. „Žádná běžná situace se náročností nevyrovná našemu produktovému testování,“ vysvětluje Jana Krajčovičová z Miele. Platí to io nových parametrech. „Naše sací hadice jsou v laboratořích napínané a ohýbané až 120 000 krát. Dlouhodobě také testujeme životnost vysavačů na 20 let při průměrné délce užívání 45 minut týdně s maximálním sacím výkonem, „dodává. Podle generálního ředitele je rozšíření záruky na jednotlivé součásti výrobků součástí obchodní strategie stále většího množství značek: „Každý renomovaný výrobce má snahu poskytnout zákazníkovi i přidanou hodnotu nad rámec požadavků stanovených zákonem, což je v konečném důsledku pro spotřebitele jen dobrou zprávou.“

Jak se testují vysavače Miele:

  • opláštění a kolečka vysavačů musí vydržet až 16 500 nárazů, např. na práh dveří
  • kabely Miele jsou více než 10 000x rozvinuté a znovu navinuté
  • podlahová hubice Miele musí zvládnout 2 000 km na různých podlahových krytinách, přičemž 60 000krát překoná kobercem překrytý práh dveří.

Jak číst energetický štítek

  • energetická třída účinnosti
    Od 1. září budou moci být do prodeje uváděny pouze vysavače s energetickou třídou účinnosti A +++, A ++, A +, A, B, C a D. Z trhu tak postupně „zmizí“ modely s třídou energetické účinnosti E, F a G . Výsledná hodnota se získává na základě dvouhodinového testu, během kterého musí vysavač při maximálním výkonu a stanovené rychlosti motoru 8 000 otáček / s vysát plochu o velikosti 87 m2 a přesně stanoveným množstvím nečistot. Během testu se sleduje množství spotřebované elektrické energie, kvalita vysáti a zároveň i množství prachu, které se dostane přes netěsnosti a filtry mimo vysavač.
  • účinnost vysávání
    Legislativa zpřísňuje účinnost vysávání na různých typech podlah. Nové vysavače musí mít schopnost odstraňování prachu na koberci nejméně 75% (dosud 70%) a nejméně 98% (dosud 95%) na tvrdé podlaze.
  • reemisia prachu
    Ačkoli maximální hranice reemisie – tedy množství prachových částic, které se při vysávání dostanou zpět do ovzduší – byla stanovena i v minulosti, nijak neomezovala prodej vysavačů, které tuto hranici nesplňovaly. Po novém nemůže být reemisia prachu vyšší než 1%. V praxi to znamená, že výrobek v třídě A nepropustí přes filtry a netěsnosti výrobku více než 0,13% prachu a nečistot.
  • hlučnost
    V případě výběru vysavače podle kritéria hlučnosti je pro zákazníka důležitý každý jednotlivý decibel. Zatímco v dosud byla maximální hlučnost limitovanými jen obecnými předpisy týkající se zdraví, po novém hladina akustického výkonu nesmí být vyšší 80 dB (A).