Nenáročné, krásné a v poslední době velmi populární kapradiny vás nemusí těšit už jen během procházky lesem. Vysaďte si je i do vaší zahrady.
A Diana (Adiantum pedatum)
Když raší mladé listy, mají narůžovělou barvu, která se později změní na světle zelenou. Jemné zpeřené listy mají výrazně černé stopky. Netík je oddenku rostlina; díky plazivým oddenkem se šíří do okolí. Patří mezi kapradiny, které dobře snášejí sucho. Dorůstá asi do výšky 25 cm.
Žebernatky různolistá (Blechnum spicant)
Nabízí celoročně zelené listy, které jsou až sytě zelený barvy, rostou vzpřímeně do výšky 30 až 40 cm. Žebernatky vyhovuje kyselejší, lehká, vlhká půda. Nesnáší přímé slunce, sucho a vysoké letní teploty. Během veder jí prospěje zavlažování na listy. Dá se pěstovat i v skalkách, musíte jí však zajistit dostatečnou vzdušnou vlhkost. Dobře snáší teploty do -29 ° C.
Papraďovec (Polystichum polyblepharum)
Pochází z Japonska. Má dlouhé vějířovité listy složené z kožovitých tmavozelených lístků, které jsou na spodní straně jemné chloupky. V mírných oblastech zůstávají zelené i během zimy, dobře odolávají mrazem až do -20 ° C. Odolnost celé rostliny se uvádí do -30 ° C. Papraďovec vysazujte do polostínu a do běžné zahradní, mírně vlhké zeminy.
Osladič obecný (Polypodium vulgare)
Běžně se vyskytuje v lesích celé Evropy. Pojmenování dostal díky oddenkem, které obsahují cukr. V zahradách jej můžete pěstovat například v suchých zídek či ve větších skalkách, neboť dobře snáší slunce. Nejlepší však prospívá na stinných místech. Tvoří tenké stonky se světlezelenými, měkkými lístky, které mají zaoblené konce. Dorůstá do výšky 15 až 25 cm a je zcela mrazuvzdorný.