Koupelna bez spár

Co kdybyste ozvláštnily stěny koupelny efektní stěrkou či štukem? Získáte prostor evokující obytnou místnost.

Speciální stěrky a štuky jsou nejen krásné, ale i praktické. Tím, že nemají spáry, nemusíte se obávat, že se vám v koupelně zabydlí plísně. Je to obvyklé zvláště tam, kde není vlhký prostor koupelny dobře větraný. Díky bezespárovému povrchu odpadají i starosti s jeho čištěním.

Na bázi cementu

Stěrky můžete nanést na všechny povrchy včetně sádrokartonu či starého obkladu, podmínkou je, aby byly soudržné. Nanášejí se ve vrstvě hrubé okolo 1,5 až 2 milimetry. Směsi na bázi cementu dokonale imitují pohledový beton, jsou pevné, mají však nižší pružnost a některé nelze pigmentovat.

Chcete-li je použít i na místech namáhaných tekoucí vodou, je třeba je ošetřit polyuretanovým nebo epoxidovým lakem. Na ostatních místech postačí vosk nebo olej. Kromě vynikajících vlastností tak získají krásný sametový vzhled.

Epoxidové stěrky

Odolnější proti vodě a vlhkosti i bez dodatečné úpravy jsou epoxidové stěrky, které spolehlivě nahradí obklad i ve sprchovém koutu. No jsou až dvakrát dražší než stěrky na bázi cementu. Jejich použití zvažte, pokud máte velmi tvrdou vodu. Na stěnách se bude usazovat vodní kámen a časté agresivní čištění může stěrku poškodit. Voděodolné omítky jsou velmi pracné, proto jejich aplikaci raději svěřte do rukou odborníků. Snaha domácí kutily může skončit poměrně drahou katastrofou.

Znovuobjevené štuky

Benátská a marocký štuk jsou staré technologie přírodních omítek s příměsí vápna. Jsou velmi tvrdé, trvanlivé a odolné proti vodě i plísním, můžete je tedy bez obav použít místo obkladů. Méně odolná benátský štuk je jemná vápenná omítka s příměsí mramorového prachu. Nanáší se v několika vrstvách na tmelený a vybroušený podklad a následně se hladí hladítkem. Jednotlivé vrstvy musí důkladně zaschnout, proto aplikace trvá i několik dní.

Samotná není vhodná do míst přímo namáhaných vodou. Ošetřenou lakem nebo voskem ji však můžete použít i za vanu a do sprchového koutu. V mokrých zónách s tekoucí vodou je vhodnější marocký štuk – omítka složená z přírodního vápna, jemné kamenné drtě, jílu a tónovacích pigmentů.

Také se nanáší v několika vrstvách a hladí hladkým kamenem, čímž se povrch stává jemným a hladkým. Finální úprava se tvoří pomocí voskového marseillského mýdla. Počítejte s tím, že výsledný povrch nebude mít jednolitou barvu, ale bude charakteristicky mramorovaný. Vzhledem k náročnost se vyplatí nechat aplikaci omítky na zkušeného odborníka.