Pálivé koření je nepříjemné i pro nezvané zvířecí návštěvníky. Připravte jim kořeněné překvapení a vyhostěte je ze zahrady.
Hmyz se rozprchne
Zahradníka se vari nikdy nezmocní větší pocit zoufalství, jako když se hmyz vrhne na mladé rostlinky. Právě když sazenice pučí, nezvaní návštěvníci zničí budoucí úrodu. Pepř smíchejte s moukou a směs rozsypte kolem rostlin. Drobní vetřelci se raz dva rozprchnou.
Odežene zvířata
Zahrádka se krásně zelená a přímo zve lesní zvěř na hostinu. Nevěšte hlavu. Zvířata se vyberou jinam, pokud křoví pokropíte směsí z kajanského koření a vody.
Koření na mraveniště
Pokud v blízkosti domu najdete mraveniště, zřejmě se s mravenčími koloniemi budete v kuchyni setkávat častěji. Pomůže vám Kajanský koření. Nasypte jej do otvoru, kterým mravenci vylézají, a více do vašeho příbytku nepřijdou.
Zažeňte hlodavce
Každý ví, že když sní pálivou papriku, pálí ho celé ústa. Pokud do vaší zahrady chodí na hostinu hlodavce, připravte pro ně pořádně pálivou svačinu. Ve skutečnosti pálivá paprika tvoří základ mnoha druhů průmyslově vyráběných repelentů proti hlodavcům.
Nakrájejte najštipľavejšiu papriku jakou seženete, a smíchejte ji s lžící mletého kajanského pepře a se 2 litry vody. Směs vařte asi 15 – 20 minut, potom ji nechte vychladnout. Přeceďte přes plátěnou utěrku, přidejte 1 lžičku přípravku na mytí nádobí a vlijte do rozstřikovače. Nejvíce postiženy rostliny postříkejte jednou za pět dní. Postřik nejúčinnější působí na králíky a veverky, ale odežene i velkou zvěř.
Kořeněné bylinky ochrání zeleninu
Už staletí používají zahradníci doprovodnou výsadbu, aby odpudili škůdce. Aromatické bylinky, zejména bazalka, vratič a měsíček, se osvědčily při odhánění všelijakého hmyzu.
Vysaďte je tedy v blízkosti zeleninového záhonu. Máta, tymián, kopr a šalvěj se pro svou schopnost odhánět běláska zelného speciálně uplatní při ochraně brukvovitých rostlin (zelí, brokolice, květák, kedlubny, kapusta).