Kopr, aromatická bylinka nejen do kuchyně

Kopr se pěstoval již ve středověku, a to pro semena i pro nať. Tehdy se mu připisovala magická síla proti čarodějnicím a léčivých přípravcích lásky. Kopr byl a stále je oblíbeným kořením i v kuchyni.

Kopr (Anethum graveolens)

Vědecké rodové pojmenování kopru je z řeckého anethon , což je prý odvozeno od  aemi = dýchám (pro silné aroma). Indický kopr (Anethum Sowa) připomíná evropskou rostlinu, ale semena jsou delší a užší, hřebeny jsou bledší a chutnají trochu jinak.

Pochází z jižního Ruska a ze středomořské oblasti. Hlavní dnešní producenti kopru jsou Polsko, Rusko, Skandinávie, Turecko a Velká Británie.

Vzhled rostliny

Kopr je nenáročná jednoletá bylina. Roste až do výšky 1m, v létě vytváří velké okolíky drobných žlutých kvítků. Má rád pískovou půdu a slunné místo.

Rostlina má jemně zpeřené listy a okolíky drobných semen. Listy a stonek jsou výrazně aromatické. Aromatické drobné žluté květy rostou v květenství okolík. Koncem léta se mění na semena.

Semena jsou strednohnedé se světlejším žlutohnědým okrajem, oválné a ploché, s pěti hřebeny, z nichž dva tvoří širší okraj. Jsou mimořádně lehké – 10 000 semen váží asi 25 g. Semena lze rozdrtit podle potřeby. Vyrábí se z nich i éterický olej, kterým se ochucují průmyslově vyráběné poživatiny.

Sběr semen

Chcete-li získat dobrou koprovou lodyha, seřízněte rostliny ještě před kvetením. Chcete-li semena, nechte plody dozrát na rostlině. Sbírejte je, až když jsou žlutohnědé a za rosy. Pak třeba semena vymlátit a v tenké vrstvě sušit.

Vůně a chuť

Aroma slabě připomíná kmín, ale je méně výrazná. Chuť je teplo-pálivá a mírně ostrá. Udržuje se v ústech určitou dobu, takže žvýkání semen je docela dobrý způsob k odstranění méně příjemných chutí.

Oblíbený hlavně v kuchyni

Nakládané okurky s koprem jsou už dlouho oblíbené. Ve Skandinávii se listy i semena často přidávají do chleba, podávají se s bramborami a s mořskými jídly. V Polsku a Rusku se kopr přidává do polévek a dušených jídel, ve Francii se semena přidávají do koláčů a zákusků. Salátem, nakládané zelenině a rybím pokrmům dodává náznak anýzu.

Léčebné účinky

Pomáhá při problémech s trávením. Koprová voda tlumivě ovlivňuje trávicí systém. Podávala se kojencům na uvolnění škytání a koliky. V minulosti ho také používali kojící matky na podporu tvorby mléka.