Kompost v paneláku

Těch, kteří odmalička nemají rádi pohled na hýbající se žížaly zřejmě náš dnešní článek nepotěší. Právě ty si zahrají hlavní roli.

Kompostování. Poměrně zapáchající způsob jak trošku odlehčit odpadkové koše před domem a lahodit rostlinám v bytě i na zahradě – to je jedna z možných definic. Je to jakési vytváření úžasných bonusů z něčeho, co už dávno nepotřebujeme. Pokud si kompost umíte představit jen při velkém domě či na své zahrádce daleko od svého panelákového bytu, dnes vás přesvědčíme o tom, že je i jiná možnost. A to přímo ve vašem panelákovém bytě! Nevěříte?

Vermikompostování

Seznamte se s pojmem vermikompostování. V nádobě, například na balkoně, si díky němu můžete vytvořit úžasný bio kompost pro vaše rostliny. Budete však potřebovat malých slizkých pomocníků, žížaly. Ty jsou díky své nenasytnosti nepřetržitým zdrojem kvalitního hnojiva a nad takovým druhem kompostování by měl přemýšlet každý, kdo ví, že denně vyprodukuje dostatek organického odpadu a také horliví pěstitelé izboviek.

Obrovskou výhodou vermikompostovania je například fakt, že absolutně nezapáchá, právě naopak voní jako lesní půda, při hnojení rostlin zlepšuje jejich kořenový systém, podporuje jejich růst, zvyšuje jejich výnosnost a obohacuje půdu o mikroorganismy, přičemž zlepšuje i její strukturu a schopnost zadržovat vodu. Rostliny obohacené o tento druh kompostu se vám poděkují v podobě krásné zeleně a bohatého růstu, protože z něj učiní až 90% živin!

Jak tedy na to?

1. zvolíme si nádobu, která bude pro vermikompostovanie ideální – plastová nebo dřevěná nádoba s co největší plochou, průduchy a odklápěcím víkem, musí být prodyšná a mít sběrnou mísu na přebytečnou vodu,

2. na dno položíme dostatečně silnou drenážní vrstvu (asi 3 cm), kvalitní zeminu, na ni vlhký papír a nakonec podestýlku ze substrátu,

3. do podestýlky je třeba vložit naše pomocnice – žížaly Hnojné nebo kalifornské, které koupíte v rybářských potřebách nebo dokonce si je objednáte z internetu (jejich množství volte podle množství vámi pravidelně produkovaného organického odpadu, např. Pokud vyprodukujete? Kg odpadu, žížal si pořiďte 2x tolik),

4. žížaly zasypte organickým odpadem a zahrňte další vrstvou zeminy a nechte pracovat!

Vermikompost pracuje bez nejmenšího hluku i zápachu, co vás určitě potěší, což znamená, že je vhodný i na taková místa, jakými jsou společné prostory v paneláku, sklep nebo váš balkon. Potřebných je ještě pár dobrých rad na závěr: žížaly krmte přibližně jednou týdně dostatečným množstvím nehnily odpadu – milují kávovou sedlinu, vyluhované čajové sáčky, skořápky z vajíček, trávu, listí, pečivo a samozřejmě ovoce a zeleninu bez chemického ošetření, vše nasekané na malé kousky a nevykúkajúce z podestýlky.

Kompost je připraven k použití, když je sýtočiernej barvy, je jemný, sypký a voní po lese. Z vrchu ho jemně odeberte tak, abyste neublížili dešťovky, kterým před tím zahrabete potravu hlouběji do substrátu, za kterou se pohrnou a vy konečně můžete doplnit potřebné živiny vašim rostlinkám. Bude se hodit i při vysazování.