Kdy a jak sázet fazole

Fazole patří mezi potraviny, které jsou velmi oblíbené nejen jako samostatné jídlo, ale i jako příloha k různým jiným pokrmům. Z fazolí dokážete přichystat několik druhů jídel, které budete mít určitě rádi. Je zdravá, obsahuje mnoho vitamínů a minerálních látek, které tělo potřebuje, a proto je nejlepší pokud si ji vypěstujete sami doma.

Fazole je lehce stravitelná, chutná a obsahuje mnoho vitamínů. Její pěstování není vůbec náročné a zvládne to i začátečník, který se poprvé chystá sázet ji. Nemusíte se tak bát ničeho a pusťte se do toho bez zbytečného otálení!

Odrůdy fazolí

Předtím, než půjdete fazole sázet je důležité, abyste si vybrali správnou odrůdu, kterou budete sázet a pěstovat. Můžete si vybrat mezi keříčkový či kolíkovými odrůdami. Je jen na vás, kterou si vyberete, a která vám bude lépe vyhovovat.

Keříčkové odrůdy fazolí se pěstují v našich končinách mnohem častěji než kolíkové. Mají kratší vegetační dobu což znamená, že fazolky budete mít už o několik týdnů od výsadby. Rostliny zaberou v zahradě více místa, než u kolíkových odrůd, ale nepotřebují žádnou oporu a jejich pěstování je proto jednodušší. Během krátkého času poskytnou opravdu velkou úrodu, která se vám bude líbit.

Naopak kolíkové odrůdy se pěstují trochu obtížnější. Mají delší vegetační dobu, a proto si budete muset na svou nadílku fazolek počkat. Pro jejich pěstování budete muset vyrobit i nějakou oporu jako jsou tyčky. O ty se bude fazole opírat při svém růstu. Díky tomu bude mít rostlina zdravé výhonky a poskytne kvalitní plody.

Kdy sázet?

Na začátek si vyberte správné místo, kde byste svou fazole mohli umístit. Fazole potřebuje teplé, lehčí půdy, které mají dostatek živin a bude se jí na tomto místě dobře růst. Fazole má ráda teplo, no špatně snáší vítr, takže najděte místo v zahradě, kde máte zátiší.

Sázecí je třeba vědět, že teplota by neměla klesnout pod 10 stupňů Celsia. To znamená, že byste ji mohli začít sázet v druhé polovině května. Kromě toho, že musí mít teplota dostatek tepla, potřebuje i vláhu. V chladné zemi by totiž mohla fazole špatně vyklíčit a neměli byste úrodu tak velkou nebo žádnou.

Předtím, než půjdete fazole sázet je vhodné, abyste ji předtím na několik hodin namočili do vody. Fazolích tak povrch praskne a rychleji naklíčit. Fazole by vám neměla vyschnout, protože by ztratila klíčivost.

Keříčkové fazole zasievajte po 3-4 semenech do jamek hlubokých maximálně 5 cm.

Zkratovací fazole sejte po 4-5 semenech do hloubky maximálně 6 cm. Pro rostlinu je třeba, jak jsme již zmínili, připravit oporu pomocí tyčí.

Zasetá fazole by měla vzejít asi o dva týdny. Půdu vždy nakypřete kolem rostlinek, aby mohli lépe dýchat a přijímat živiny.