Jak uklidit ohniště?

Než se pustíme do úklidu ohniště, je dobré mít připravené všechny potřebné nástroje: lopatku, koště, kbelík, rukavice a případně pytle na odpad. Příprava předem nám ušetří čas a umožní nám pracovat efektivněji. Lopatka je nezbytným nástrojem pro sbírání popela a zbytků dřeva. Koště nám pomůže efektivně odstranit malé zbytky a prach, který se kolem ohniště nahromadil. Kbelík, ideálně kovový, je důležitý pro bezpečné uskladnění horkého popela a uhlíků. Rukavice ochrání naše ruce před popálením a špínou, a pytle na odpad nám umožní rychle a snadno se zbavit veškerého odpadu. Mít všechny tyto nástroje po ruce předem nám umožní zaměřit se plně na samotný úklid, aniž bychom museli přerušovat práci hledáním chybějících věcí.

Jak vybrat přenosné ohniště?

Co vysadit kolem ohniště?

Začněme tím, že odstraníme všechny velké kusy spáleného dřeva nebo uhlíků, které se v ohništi nachází. Tento krok je klíčový, protože odstranění velkých zbytků nejenže zjednodušuje zbytek úklidu, ale také předchází jakémukoli nebezpečí, které by mohly představovat. Tyto zbytky je nejlepší dát do kovového kbelíku, aby nehrozilo, že se někde rozhoří. Použití kovového kbelíku je důležité, protože kov odolává vysokým teplotám a předchází tak riziku požáru. Navíc, když velké kusy dřeva a uhlíků vložíme do kbelíku, snadno je přeneseme na bezpečné místo, kde mohou zcela vychladnout.

 

Jakmile jsou velké kusy pryč, přichází na řadu popel. Tento úkol je více časově náročný, ale je důležité ho provést důkladně. Popel může obsahovat drobné žhavé uhlíky, které můžeme přehlédnout, pokud nejsme opatrní. Rukavicemi chráníme ruce a lopatkou opatrně přehazujeme popel do kbelíku. Pokud je popel ještě horký, počkáme, až úplně vychladne, nebo ho posypeme vodou, aby nehrozilo nebezpečí požáru. Tato metoda je efektivní a bezpečná. Voda popel okamžitě ochladí a eliminuje žhavé uhlíky, které by mohly při nehodě vyvolat požár. Popel je možné využít jako hnojivo na zahradě, pokud není kontaminovaný nebezpečnými látkami. To je ekologické řešení, protože popel obsahuje živiny, které mohou být prospěšné pro rostliny. Ovšem je důležité, aby popel nepocházel z dřeva ošetřeného chemikáliemi, protože ty by mohly poškodit půdu a rostliny.

 

Dalším krokem je zametení celého ohniště. Tento úkol vyžaduje pečlivost, protože chceme, aby ohniště bylo nejen čisté, ale také bezpečné pro další použití. Koštětem pečlivě zametáme všechny zbytky, které se tam nacházejí, a snažíme se dostat i do těžko přístupných míst. Pokud je to potřeba, můžeme ohniště vyčistit vodou a kartáčem, aby bylo opravdu čisté. Tento krok zajistí, že odstraníme veškerý zbytkový popel a nečistoty, které koště nemohlo zachytit. Nezapomínejme ani na okolí ohniště, kde mohou být roztroušené zbytky dřeva a popela. Úklid širokého okolí ohniště je stejně důležitý, protože i malé zbytky dřeva či uhlíků mohou způsobit požár nebo přilákat nepříjemné hmyzáky.

 

Nakonec je dobré ohniště zakrýt nebo jinak ochránit před deštěm a větrem, aby zůstalo čisté a připravené na další použití. Je mnoho způsobů, jak ohniště chránit. Použití ochranné plachty nebo poklopu pomůže prodloužit životnost ohniště a udržet ho ve výborném stavu. Plachta nejenže chrání ohniště před nepříznivými povětrnostními podmínkami, ale také zabraňuje tomu, aby se do něj dostávaly nečistoty. Pokud máme poklop, můžeme ho pevně uzavřít, což zaručí, že uvnitř ohniště nezůstane vlhko a nečistoty. Dobře udržované ohniště bude připraveno k dalšímu použití kdykoli budeme chtít znovu rozdělat oheň a užívat si jeho tepla a atmosféru, kterou přináší.