Jak skladovat koření

Milujete různé druhy koření a často je používáte při vaření v kuchyni? Mějte je vždy po ruce a vystavte jejich pestrou barevnost na odiv.

Uspořádané koření, které máte na očích, vás mohou inspirovat k novým kulinářským dobrodružstvím. Čili, paprika, kari nebo šafrán nejsou jediné, které se mohou pochlubit sytou barevností. Byla by škoda ukrývat jejich v nevzhledných nádobách ve skříňce. Využijte jejich krásu a mohou v kuchyni posloužit i jako dekorace.

Nabízíme vám těchto 10 tipů na různé umístění kořenek:

1 – Na vestavěné zástěně

Pokud vám to hloubka a styl kuchyňské linky dovolí, namísto obvyklé zástěny si proměňte tuto plochu na praktický úložný prostor, kde budete mít kromě kořenek i další potraviny, které denně používáte při vaření. V takovém případě má být hloubka pracovní desky minimálně 70 centimetrů.

2 – Uložte je do zásuvky

Chcete-li mít koření uskladněné v zásuvce, pořiďte si praktické přihrádky na kořenky,ve kterých uhlídate dokonalý pořádek a tím i lehký přehled při výběru koření. K jednodušší orientaci mezi kořením pomohou průhledné nádoby a štítky s názvy koření.

3 – Zespodu horní skříňky

Jeden ze způsobů je umístit na spodní část horní kuchyňské skříňky kovovou lištu a pořídit si kořenky s magnetem na horním víčku. Pokud takové neseženete, snadno si je dokážete vyrobit i sami.

4 – Na dveřích komory

Tento tip se týká kuchyní, které mají dveře do komory situované v blízkosti varné zóny v kuchyni. Dobrý tip je využít klasickou závěsnou tyč na záclony a ve zkrácené verzi ji použít na vnitřní stranu dveří. Koření vysypte do průhledných plastových sáčků a zavěste pomocí kolíčků. Získáte tak chladné a suché místo na jejich skladování. Opět pomůže jednotný systém označení koření.

5 – Na tabuli nebo chladničce

Princip je stejný. Magnetická plocha – ať už na to využijete samostatně stojící chladničku, nebo si najdete místo na zavěšení magnetické tabule, kde si přehledně uspořádáte koření v nádobách s průhledným víkem a s magnetem na jejich spodní straně. Pro úplnou přehlednost nad ně umístěte názvy koření. Vrátíte je tak vždy na své místo. Nezapomeňte však, že koření mají být uskladněny ve tmě, tak tabuli zavěste mimo přímého slunečního záření.

6 – Na točně

Buď si pořiďte hotový otočný stojan na koření, nebo si ho dejte zhotovit na míru. Koření tak zaberou méně místa a jednoduchým zatočením máte všechny ruce byť v rohu kuchyňské linky nebo na polici v blízkosti varného centra.

7 – Na podnose

Koření a přísady, které používáte nejčastěji, umístěte na podnos na pracovní desce. Ten zachytí zbytky koření z mlýnku a kořenek a celý ho snadno přemístíte z kuchyně do jídelny a zpět.

8 – Na vnitřní straně dvířek skříňky

Toto řešení se hodí do minimalistických kuchyní, kde nechcete mít spoustu věcí vystavených na očích. Ale po otevření dvířek skříňky máte stejný přehled v kořenících jako u ostatních způsobech ukládání.

9 – Úzký výsuv

Druhý typ do minimalistických kuchyní se v poslední době stává velmi oblíbený. 15 centimetrů široký výsuv nabízí na malém místě oboustranně přístupné patrové uskladnění všech koření. Máte je vždy po ruce, ale když je nepotřebujete zmizí z dohledu.

10 – Na stěně

Osaďte si na stěnu, ať už na běžné úzké poličce nebo takové speciální s nádobami v podobě zkumavek. Na trhu najdete velké množství modelů, nebo si vytvořte vlastní originál.

09