Rybenky, stříbrné rybičky jsou nenápadné a plaché a milují hlavně koupelny. Zlikvidovat jejich v domácnosti však není snadné.
Švehla obyčejná (latinsky Lepisma saccharina ) je asi centimetrový hmyz bez křídel. Má kapkovitý tvar a pro její rychlost, s jakou se dokáže skrýt, když náhle zasvítí v místnosti, je metaforou obratnosti.
Švehla má ráda vlhko, spíše chladnější teploty a tmu. Koupelna nebo toaleta je proto pro ni ideálním místem. Zejména, pokud v nich skladujeme i nějaký ten starší papír (například hromádku časopisů na WC).
Pro člověka není primárně nebezpečná: nepřenáší žádné nemoci a štětiny, které má na těle jsou měkké, poddajné a slouží jako senzory sledující i ty nejjemnější změny v proudění vzduchu.
Švehla je aktivní hlavně v noci. V přírodě vyhledává štěrbiny pod kameny nebo napadané listí, v domácnostech ji můžeme najít v koupelně, ale i pod nábytkem nebo v knihách.
Jak napovídá její latinský název – saccharina – živí se organickými látkami bohatými na sacharidy a bílkoviny. V domácnostech může za pochoutku pokládat nejen potraviny jako mouku a cukr, ale i knihy, tapety, dokonce fotografie nebo oblečení.
Samička za svůj život naklade až 100 vajíček a hmyz může žít i tři roky. Pokud se v domácnosti rybenky přemnožili, mohou být znakem toho, že máme problém se špatným větráním nebo těsněním vodovodního potrubí.
Jak se jich zbavit?
1. Udělat pořádek s papírem
Především, je třeba udělat pořádek a zbavit se zbytečných starých novin, časopisů, papíru. A to zvláště v případě, že tiskoviny archivujeme ve sklepě nebo na půdě.
2. Zkontrolovat potrubí
Rybenky milují vlhkost, proto pokud se jim někde daří, je možné, že některé vodovodní nebo odtokové potrubí již stoprocentně netěsní.
3. Utěsnit potraviny v komoře
Pokud se rybenky dostanou až do kuchyně, znamená to, že se buď maximálně přemnožili, nebo je velmi tmavá a vlhká. I v komoře si však třeba dát pozor na to, aby zásoby potravin byly v suchých a dobře utěsněných nádobách.
4. Použít éterické oleje
Čistota a pořádek jsou nejlepšími recepty na vystěhování stříbrných rybenek, ale někdy to nestačí. Použití agresivních čistících prostředků v místnosti, kde máme zásoby potravin, však také není zcela bezpečné. Jelikož Švehla je poměrně neškodná, lze ji vypoklonkovat jemnějším způsobem: vůní! Vadí jim hlavně vůně skořice, cedrového dřeva, levandule, citrusů nebo i bazalky. Všechny takové vůně jsou v podobě éterického oleje zároveň příjemným osvěžením v domácnosti, čili dvě mouchy jednou ranou!
Tip:
Do sprejovací nádobky nalijte destilovanou vodu, trochu alkoholu (například vodky) a asi 20 kapek éterického oleje. Směsí postříkejte kouty, prostor pod kuchyňskou linkou nebo koupelnovými skříňkami nebo okolí odtoků.
Bramboru raději nezkoušet
Našli jsme také radu, jak nalákat rybenky na hody: do misky naložit nastrouhaný brambor. Hmyz během noci přijde na sacharidové hodování a ráno jej prý lze vyhodit. Vzhledem k mimořádnou pohyblivost rybenky a její poměrně rychlou reprodukční schopnost si však nejsme jisti, zda tímto opatřením spíše neprispejete k rozšíření populace.
V každém případě je však pravdou, že Švehla je ne zrovna vítán host v domácnosti, ale na této planetě je mnohem déle než člověk. Rozloučit se s ní je proto asi jistější elegantně: vůní, čistotou a suchém v koupelně nebo sklepě.