Květiny bohatství a cti, ozdoba císařských zahrad v Číně již více než 2000 let. Pivoňky měli v tedy cenu zlata a nevěsty jejich přinášely jako věno do manželství.
V osmém století pronikly do Japonska, kde je do dnes šlechtí. Teprve před 200 lety se dostali pivoňky do okrasných zahrad Evropy. Některé druhy se v Číně využívali jako léčivé, proto se dělí na bylinné a dřevité. I když je počet druhů ve srovnání s bylinnými mnohem menší, jejich krása je nesrovnatelná.
Pivoňky se dožívají vysokého věku. Jsou to polokeře což znamená, že jejich spodní část je zdřevnatělých. Na zimu shazují listí, tedy nezatahují. Některé druhy mohou dorůst až do výšky dvou metrů a jejich květy mít tak průměr až 25 cm. Čím jsou starší, tím jsou bohatší na květiny.
Druhy a odrůdy
Známe cca deset druhů a pod-druhů dřevitých pivoněk. Tou nejznámější je pivoňka křovitá. Označují jejich podle země ve které byly vyšlechtěny, v Číně, Japonsku, Americe i v Evropě.
Ty voňavé, plné a nízké jsou čínské. Japonské odrůdy jsou vyšší, mají jednoduché nebo Veternicová květiny a voní jen zřídka. Chcete-li v zahradě pěstovat několik odrůd pivoněk, vyberte je tak aby nekvetly najednou.
Mimořádně nádherné květy má odrůda Rockie, v průměru mají 25 cm a na bázi okvětních lístků jsou výrazné tmavé skvrny.
Vytvořte jim vhodné podmínky pro pěstování
Poloha:
Nejlépe se jim daří ve středně vysokých polohách, snášejí i tužší zimy. Nevyhovují jim velké teplotní výkyvy proto jim naše klima vyhovuje.
V zahradních kompozicích je umístěte na významné místo, viditelném i z dálky, iz blízka s dostatkem prostoru kolem sebe. V malých zahradách, v dobře udržovaném trávníku vyniknou jako solitéry. Nádherně ladí s letničkami i trvalkami. Ve velkých zahradách vyniknou jako živý plot, či ve skupinkách, případně ve smíšených křovitých záhonech.
Stanoviště:
Nejvíce se jim daří na přímém slunci, snesou i krátce trvající polostín. Přestože nesnášejí průvan jejich stanoviště by mělo být vzdušné. Proudící vzduch je chrání před škůdci.
Půda:
Vyžadují hlubokou, dobře propustnou, mírně kyselou půdu / pH 5-6 /. Snesou však i neutrální pH. Velmi dobře se jim daří v hlinito-písčité půdě. Naopak se jim nedaří v kyselých půdách s častými srážkami. Zalévání se doporučuje středně často.
Výživa:
Přihnojovat se doporučuje kombinovaným minerálním hnojivem v červnu po odkvětu. Na podzim stačí přidat kvalitní kompost. Hnojivo zapracúvajte do půdy mělce, maximálně však do hloubky 5 – 7 cm. Nadměrné hnojení dusíkatými hnojivy se nedoporučuje. Způsobují zeslabení větví, tia tak nedokáží udržet těžké květy, nestíhají zdřevnatí, proto v zimě zamrzají.
Přezimování:
Na podzim třeba odstranit spadané listí a půdu okolo keřů zakrýt nastýlkou, případně chvojím.
Správná výsadba
Doporučuje se vysazovat dvou- až tříleté rostliny s vyvinutým kořenovým balem. Vysazují se na jaře nejpozději však v dubnu. Pivoňky umístěné v kontejnerech lze vysazovat po celé vegetační období. Měly by se vysazovat do stejné hloubky, jak byly v zakoupené nádobě. Místo roubování musí být pod povrchem půdy 5 až 10 cm. Pokud ji zasadíte příliš hluboko bude sice silně růst, nebude však kvést. Na to, abyste dosáhli krásný křovitý růst je nutné ji zasadit šikmo. Pivoňky zasaďte do připravené jámy o rozměrech 50x50x50 cm.
Dno vysypte mírně kyselou rašelinou smíchanou s vápenatou drtí v poměru 2: 1. Na vrch nasypte vhodný, dostatečně vyzrálý kompost doplněn o pomalu rozpustné hnojivo. Rostlinu nemusíte přihnojovat následující tři roky.Na vrch nasypte vrstvu listí, případně chvojí. Mladá rostlina tak bude chráněna před mrazem.
Správný řez je velmi důležitý
Řezem v následujícím vegetačním období omezíte, nebo úplně odstraníte kvetení. Na koncích výhonků jsou totiž pupeny na které po odstranění budete čekat minimálně 2 roky. Proto seřízněte pouze suché nebo poškozené či nemocné větve. Po řezu se lépe rozvětvuje, upravují se tak hlavně mladé exempláře. Ještě v lednu jejich seřízněte asi o 1/3. Na podporu růstu nových výhonků u starších keřů proveďte hlubší řez přestárlých nebo vnitřních
překřížených větví. Ty nejstarší výhonky odstraňte těsně při zemi. Takový zmlazovací řez pivoňky snášejí dobře.