Česnek z lesa. Nebo i ze zahrady. Česnek medvědí – nebo medvědí česnek (Allium ursinum) je oblíbená jarní pochoutka.
Česnek medvědí získal svůj název díky medvědem – prý je první rostlinou, po které sáhnou, když se probudí ze zimního spánku a vyhrabávají i cibule. Roste brzy na jaře, ještě před tím, než se zazelenají stromy. Najdete ho v lužních lesích, v stinných parcích s vlhkými půdami a už i v mnoha zahradách. Pokud česnek najde vyhovující prostředí, rozmnožuje se velmi rychle a nepotřebuje žádnou speciální péči.
Proč ho konzumovat?
Medvědí česnek je skvělá a chutná volba na jarní detox. Je dostupný pouze několik týdnů ročně – sklízejí se mladé listy, když se začnou vytvářet květiny, už není vhodný na kozumáciu. Má výrazné aroma, takže si ho těžko spletete s jinou rostlinou, i když je velmi podobný konvalinky. Ta je jedovatá – pokud si nejste jisti, zda jste narazili na česnek, stačí jemně mezi prsty promnout list. Pokud se uvolní výrazná vůně, je to česnek.
Konzumace medvědího česneku je vhodná po dlouhé zimě. Nemusíte absolvovat žádné očistné kúry, stačí jej pouze zařadit do jídelníčku, podobně jako to dělávali naši předkové. Nejvhodnější je v surové formě a krátce po sklizni, kdy je plný vitamínů, minerálů a výživných látek. Česnek pročišťuje trávení, podle Marie Treben je také prevencí proti rakovině tlustého střeva, pomáhá při žaludečních potížích, posiluje imunitu, je vhodný při zánětech dýchacích cest i bolestech v krku. Posiluje také srdečně-cévní systém a pomáhá bojovat proti parazitům. Dopřejte si denně hrst medvědího česneku v období, kdy je dostupný ve vaší lokalitě.
Jak ho pěstovat a rozmnožovat?
Chtěli byste pěstovat česnek medvědí i ve své zahradě? Není to nic složitého, pokud mu vytvoříte vhodné podmínky – vyberete vlhké stanoviště s dostatkem stínu a s mírně kyselou půdou, kterou oblibě. Česnek si můžete rozmnožit semeny – vysévají se hned po dozrání, případně je můžete přesazovat na nové stanoviště odkopáním cibulek. Ty se sklízejí v pozdním létě, ideálně v září, kdy je cibule zcela zatažena a nehrozí, že byste ji při přesazování poškodily. Na přesazování nepoužívejte ostré nářadí, ideální je, pokud cibule dokážete vyhrabat pouze rukama a ihned prosadit na nové místo. Úrody se dočkáte již brzy na jaře.