Přestože paprika patří mezi, na péči náročnější zeleninové druhy, s těmito radami se neúspěchu obávat nemusíte.
1 Nastelte půdu
Paprika pozitivně reaguje na mulčování půdy černou netkanou textilií, která brání prorůstání plevelů a zlepšuje prohřívání půdy.
2 Podepřete rostliny
Bez opory se mohou jednotlivé výhonky zatíženy dozrávajícími plody vylamovat. V případě potřeby zatlučte kolíky a rostliny k nim postupně, jak budou růst, Vyvažujte.
3 Plejte plevel
Porost udržujte bez plevelů. Při okopávání nezapomínejte na to, že paprika zakořeňuje mělce a hlubším prokopáním můžete poškodit kořeny.
4 Udržujte vzdušnou půdu
Rostliny nesnášejí utlačenú půdu s nedostatkem vzduchu, při ošetřování i sběru plodů proto snažte co nejméně stoupat do jejich kořenové zóny.
5 Vydatně zalévejte
Paprika má na vodu značně vysoké nároky. Mezi jednotlivými závlahovými dávkami, ale, nechte půdu dostatečně proschnout, aby se ke kořenům mohl dostat vzduch. Na těžších půdách a při mulčování textilií často přemokření poškozuje rostliny výrazněji, než nedostatek vláhy. Pokud zajistíte dostatek vody, bohaté úrody se dočkáte i na lehkých a písčitých půdách.
6 Pozor na průvan
V krytých prostorách sázejte papriku doprostřed. Optimální teplota je 24 až 28 ° C přes den a 16 až 20 ° C v noci. Při vyšších teplotách větrejte, nezapomínejte však na to, že nesnáší průvan.
7 Po sklizni větrejte
V době sklizně se ve fóliovníku i skleníku vyvarujte vysoké vzdušné vlhkosti, která je hlavní příčinou rozvoje nemocí v místě ran vzniklých po odlomení plodu. Po sklizni intenzivně větrejte dokud se úplně zacelí.
8 Odstraňujte rostlinné zbytky
Z porostu pravidelně odstraňujte rostlinné zbytky – polámané listy nebo výhonky po sklizni, které mohou být příčinou šíření nemocí.
9 Chraňte ji proti mšicím
Jemné listy papriky často poškozují mšice a sviluška chmelová. Rostliny proto pravidelně kontrolujte, abyste proti nim mohli co nejdříve zasáhnout. Mšice škodí nejen přímým sáním rostlinných šťáv, ale mohou přenášet nebezpečné virózy. V posledních letech se stále častěji objevuje roztočíku. Napadá růstové vrcholky i listy, které se deformují, žloutnou až brondzovatejú. Nejtypičtějším poškozením plodů je matný povrch a jemná korkovitost způsobená sáním škůdce.
10 zachycovat v pravý čas
Vždy zachycovat jen dostatečně narostlé a vyzrálé papriky. Podtrženo mají tenčí stěnu a po sklizni rychle vadnou.