Obkladačky na zadní stěně kuchyňské linky nejsou jedinou možností, jak chránit stěnu před kapáním, prskáním a stříkáním při přípravě jídla. Jsou však asi tou nejčastější. Zde je pár tipů, jak to zvládnout za víkend.
Co budete potřebovat?
Obkládačky, penetrační nátěr, lepicí tmel nebo cementovou maltu, spárovací tmel, silikonový tmel, vymezovací křížky, rohové lišty, gumové kladívko, zednická stěrka (zubová), řezačka na obkladačky
1. Připravte si půdu
… či přesněji, povrch. V první řadě to znamená, že si změříte plochu, kterou chcete obložit a spočítáte si, kolik obkladaček budete potřebovat. Počítejte s tím, že minimálně 5% materiálu budete potřebovat navíc, pokud třeba obkladačky řezat. Povrch vyčistěte, odstraňte nerovnosti, mastnotu a špínu. Plochu co nejvíce vyrovnejte a natřete penetračním nátěrem. Penetrace je zvláště důležitá v případě, že použijete cementové lepicí tmely, stěrku nebo izolační nátěr. Jejím smyslem je sjednotit nasákavost celé plochy a zlepšit jeho soudržnost.
2. Rozvrhněte si dlaždice
Předpokládejme, že ještě před koupí obkladaček jste si vypočetli, zda je bude třeba ořezat, aby se vešly do potřebného prostoru. Ideální je, pokud kratší části (odřezky) budou na lince symetricky rozmístěny. Například, po okrajích linky, pokud se právě v té části nenachází umyvadlo. Je totiž mrzuté, pokud právě na místě, které bude pravděpodobně nejvíce zatížené vodou, vyjde hodně spár. (Nemluvě o tom, že to prostě nevypadá dobře.) Připravte si obkladačky i vymezovací křížky. Odstraňte kryty na elektrické zásuvky a pro jistotu jejich přelepte izolační páskou.
3. Obkladajte s rozmyslem
Zubovou stěrkou naneste lepicí tmel nebo cementovou maltu. Dělejte přitom plynulé pohyby – tak si usnadníte práci, protože hmotu nanesete rovnoměrněji. Nejprve hmotu nanášejte rovnou hranou stěrky, pak zuby vytvořte brázdy. Začněte s obkládáním. Jednotlivé obkladačky oddělujte vymezovacími křížky. Každou dlaždici jemně poklepte gumovým kladívkem.
4. Vyškárujte mezery
Obkládačky by měly zhruba jeden den tuhnout. Když lepidlo ztvrdlo, jemně vyškrabkajte vyčnívající lepidlo, aby náhodou neprosvítaly až na obklad. Vyplňte mezery spárovací hmotou. Opět nechte vyschnout a následně odstraňte zbytky spárovací hmoty z obkladaček.
5. Postarejte se o rohy
Do rohů je třeba nanést silikonový tmel, který zamezí prosakování vody za obkládačky a sníží pnutí materiálu. Pomocí pistole naneste proužek silikonu, postříkejte ho rozprašovačem, ve kterém je smíšená voda se saponátem. Speciální rohovou stěrkou (nebo gumovou rukavicí potřenou saponátem) silikon vyhlaďte.