Jak a kdy sázet česnek

Mnozí už jen při zaslechnutí slova česnek ohrnují nos a vyřizují si pro ně velmi nepříjemnou vůni, která se z něj šíří. Česnek patří však mezi velmi zdravé potraviny, které dokáží velké zázraky a určitě byste ho ze svého jídelníčku neměli vyhazovat. 

Dokáže skvěle dochutit každý jeden pokrm a svou výrazným aroma zlepšit i vůni celého jídla. Pokud patříte mezi lidi, kteří česnek zbožňují nebo jej velmi rádi používají v jídlech, určitě si ho zasaďte doma i vy. Péče o něj není náročná a uvidíte, že vám bude chutnat ještě lépe!

Česnek patří mezi zeleninu, kterou každý nemusí mít rád, ale dokáže v jídle opravdové zázraky. Stejně to je i s lidským zdravím, a proto je vhodné pokud doma máte několik stroužků. Ještě lépe však uděláte, pokud budete mít v zásobě i domácí česnek, který je úplně jiný. Kousky ze supermarketů a z různých obchodů jsou dost drahé a jejich finální chuť je také tak úplně o ničem.

Kdy sázet česnek?

Sázení česneku není žádná věda. Stačí vědět, jak na to a hlavně kdy je správná doba na jeho sázení. Pokud budete ovládat tyto základy, nemůžete nic pokazit. Nejvhodnější období pro sadbu nastává již v podzimních měsících, mezi které patří září, říjen a někdy i listopad (pokud není již příliš chladný). Teplota však musí trvale klesnout pod 9 stupňů Celsia. Sběr tak pak připadá na měsíce červen a červenec. Je to proto, že vegetační doba ozimého česneku je 260 – 270 dní a u jarních 110 až 120 dní.

Jak sázet česnek?

Česnek se sází velmi jednoduše. Stačí ho zasadit do rýh či do řádků vzdálených od sebe 25 – 30 cm. Hloubka výsadby by měla být taková, aby nad vrcholky stroužků zůstalo ještě 4 – 6 cm půdy .

Na začátku byste si měli dávat pozor na kvalitu sadby, kterou si zakoupíte. Podle výsadby se dělí česnek na podzimní a jarní výsadbu. Výhodou podzimní výsadby je to, že má vyšší výnos, ale nevýhodou zas je, že má krátkou skladovatelnost, takže vám ve sklepě nevydrží dlouho. Jarní výsadby jsou ještě k tomuto všemu odolnější proti různým chorobám a mají delší dobu skladovatelnosti.

Česneku byste měli vybrat místo, které je slunečné, suché a vzdušné. Na tomto místě se mu bude dařit nejlépe a budete mít z něj i nejlepší úrodu. Půda by měla být oraná, propustná a měla by mít dostatek živin, které pomohou česneku lépe vyrůst.

Měli byste vědět i s nimiž plodinami byste česnek neměli dávat do „sousedství“. K těmto plodinám patří hrách, směsky s hrachem, cibule, pórek, brambory či rajčata.

Opatrně byste měli jít na česnek is vodou, která by nemusela být jeho velkým přítelem. Česnek totiž nesnáší mokro a vlhko. Zalévá se pouze v případě, že by byly velké a dlouhé suchá.

Před každou výsadbou česneku byste ho měli ošetřit proti houbovým chorobám a háďátkům, které ho mohou napadnout. Toto se nazývá moření. Vždy si vybírejte kvalitní přípravky na moření česneku, které ho nepoškodí, ale naopak dobře ho ochrání před různými nemocemi.

Sběr česneku

Sklizeň česneku začíná, když jim zbývá posledních pět dužnatých listů a květní stvoly se začnou narovnávat.