Máte v ruce hotový projekt domu a nevíte, co dál? Vysněný vlastní dům ještě zdaleka nemáte na dosah. Stavba = vybavovačky na úřadech, proto se připravte na pořádnou dávku byrokracie ve svém životě. Pokud na to nemáte čas nebo nervy, stále máte k dispozici inženýring.
Při návštěvách projektové kanceláře pravděpodobně padne i nabídka inženýringu ve věcech různých povolení a rozhodnutí, které vás jednodušším způsobem posunou vpřed na cestě za vlastním bydlením. Pokud jste si pojem inženýringu dosud spojovali jen s vyřizováním stavebního povolení, vězte, že rozsah služeb bývá často daleko širší. V konečném důsledku však záleží jen a jen na zákazníkovi, co všechno ponechá v režii projektové kanceláře nabízející inženýring a co všechno si po úřadech „vyběhá“ sám.
Projekty domů vyžadují více
Pokud řešíte projekty domů na míru nebo si vybíráte levnější verzi z katalogu, pravděpodobně již máte vyřešenou i otázku pozemku. To, na jakém pozemku bude stát váš dům, totiž architektovi nebo projektantovi napoví hodně o tom, jakou cestou se bude realizace ubírat. Co se týče územního rozhodnutí (které se váže na konkrétní pozemek), na to je potřebný vyhotoven projekt domu, který bude zohledňovat podmínky umístění stavby v dané lokalitě – klíčovým je soulad plánované stavby s územním plánem obce či města, ale důležité jsou také odstupové vzdálenosti od hranic pozemku a od sousedních domů.
Po úspěšně vydaném územním rozhodnutí, nebo v případě spojeného územního řízení se stavebním řízením, je možné začít vyřizovat stavební povolení, které vás bude opravňovat provádět stavební práce. Ve stavebním povolení určí závazné podmínky realizace a následného užívání stavby, přičemž platnost dva roky se dotýká faktu, že během této doby musíte se stavbou minimálně začít nebo požádat o prodloužení. Součástí dokumentů, které pro stavební úřad budete potřebovat, je množství vyjádření. Za všechny třeba zmínit např. vyjádření vodárenské společnosti či kraje. Seznam potřebných vyjádření je dlouhý a liší se od konkrétního úřadu a také od specifičnosti vašeho projektu.
Posledním základním „papírem“, díky kterému budete moci později bydlet, je kolaudační rozhodnutí. To se vydává k dokončené stavbě, ke které bylo třeba stavební povolení. Náročnějším se kolaudační proces stává tehdy, pokud se během výstavby uskutečnily jakékoli podstatné změny na stavbě, které vyžadovaly povolení stavebního úřadu. Veškeré změny musí být totiž řádně zaznamenány a schváleny, jinak vám kolaudační rozhodnutí nevydají.
Inženýring je řešení časové náročnosti
Inženýrské služby do svého portfolia služeb zařazuje stále více projekčních kanceláří. Pro zákazníky je to pohodlné řešení nepříjemností spojených s komunikací s úřady a vydáváním povolení či rozhodnutí. Je totiž známo, že byrokratické záležitosti vyžadují nejen mnoho vašeho času, ale také množství trpělivosti. Vyznat se v potřebných dokumentech může být náročné, zvláště pokud jste s podobnou záležitostí zkušenost dosud nemáte. Právě z tohoto důvodu využívají inženýring právě stavitelé-začátečníci nebo maximálně vytížení lidé, pro které je čas cennější než ušetřené peníze. Kromě tří základních dokumentů potřebných ke stavbě nabízejí projekční kanceláře v rámci inženýringové služeb například i vybavení povolení k odstranění stavby či k vybudování studny nebo i smlouvy potřebné k připojení na inženýrské sítě.