Zpevněné plochy jsou nedílnou součástí zahrady. I ony podléhají trendům, které se neustále mění. Výrobci dlažby a desek přicházejí každý rok s novými tvary a barvami.
Majitel pozemku má tedy téměř neomezené možnosti při výběru a realizaci zpevněných ploch. Zatímco kdysi každému víceméně stačil základní tvar Dlažební kostky, dnes už jsou požadavky úplně jinde a kromě barvy rozhoduje i tvar.
Kvalitu dlažby ovlivňují v první řadě suroviny a pak i způsob jejich zpracování. Základem kvalitního betonu je vhodný poměr písku nebo kameniva, cementu a vody. Moderní beton zvykne obsahovat rozmanité příměsi, které zlepšují jeho kvalitu, nebo barvy zpestřující fádnost původní šedé.
Odlita betonová dlažba se u některých druhů považuje za polotovar určený k dalšímu zpracování. Výrobci se snaží co nejvěrněji kopírovat požadavky zákazníků, a tak je v segmentu zámkových dlažeb velmi široký výběr. Některé dlažby se dají dokonce uložit více různými způsoby (kruhově, vějířovitě, lineární apod).
Zapomeňte na klasiku, experimentujte
Klasickou betonovou kostku dnes už nekupuje téměř nikdo. Důvodem jsou například ostré hrany či nedostatečné vyniknutí struktury betonu. Nejčastějšími způsoby zpracování jsou brokování, vymývání vodou a otloukání.
Brokování umožní vyniknout struktuře betonu, která zůstává po ztuhnutí materiálu ve formě zakrytá. Zároveň upraví povrch dlaždice tak, aby se neklouzal, ačkoli je mokrý. Vymýváním se upravují zejména dlaždice s povrchem z říčního kameniva, aby jejich struktura vynikla, dokud otloukání je založeno na úpravě dlaždic v rotujícím bubnu. Výsledkem je dlažba s historickým nádechem, která působí jako z pravého kamene.
„Lidé se při výběru dlažby zaměřují na elegantní přírodní vzhled, ale neméně důležitá je i barevnost,“ říká Aneta Neuschelová ze společnosti Premacy . „Ta může ladit, ale také být v kontrastu s fasádou domu, v závislosti na vkusu majitele,“ dodává.
Z materiálů dominuje přírodní kamenivo. Kostky jednoho typu dlažby se navíc zvyknou vyrábět v různých formátech, aby tak nabídly rozmanité variace při realizaci. Stále populárnější jsou doplňkové materiály jako palisády, blokové a obloukové schody, prvky pro zdi a ploty či tzv. ELKO úhelníky.
Ekologická je už i dlažba
V posledních letech se do popředí dostávají ekologické systémy dlažeb. Dlažba se snaží co nejvíce připomínat přírodní kámen, případně dřevo, přičemž je uložena tak, aby dešťová voda mohla prosakovat přes povrch do podloží.
Tento efekt se dosáhne tak, že pomocí rozpěr se rozšíří vzdálenost mezi prvky, aby měla povrchová voda dostatek prostoru na vsakování. Některé typy dlažeb mají pevně formované rozpěry a jiné jsou samy o sobě tvarované tak, aby zaručovaly vysoký výkon vsakování.
Téměř k dokonalosti se přibližují dlažby s pórovitou strukturou (z drceného pórobetonu), které umožní vodě prosakovat přímo přes dlažbu. Na tyto dlažby se však nesmějí aplikovat rozmrazovací prostředky. Mezi rozpěry můžete vysadit trávník nebo je jednoduše zasypat štěrkem.