Dětské pokojíčky mohou být nejen pohádkovým domovem pro malé holky a kluky, ale i místem, kde mohou jejich rodiče popustit uzdu své fantazii. Sami si nejspíš nepořídí postel ve tvaru hradu, skříň s obláčky nebo koberec pro princeznu, ale svým dětem to dopřát mohou. Dětské úložné prostory v podobě knihovniček nebo polic totiž vůbec nemusí být nudné a navíc mohou být vyrobeny s láskou a dle konkrétních přání dítěte.
Dětský nábytek by měl být bezpečný i dobře dostupný
Dětský pokoj by měl být rozdělen do několika zón, aby plnil všechny potřebné funkce, které dítě během svého vývoje potřebuje. Měl by splňovat základní zásady bezpečnosti, nabídnout prostorné a klidné místo ke spaní, prostor na hraní, ale i pracovní koutek. V neposlední řadě jsou důležité úložné prostory, které budou praktické jak pro rodiče, tak pro děti.
Už odmalička by se malé ratolesti měly učit udržovat pořádek a měly by vědět, kam co patří. S úklidem jim samo sebou zezačátku pomohou rodiče, ale později už si mohou uklízet samy. Proto je třeba se vyvarovat vysoko umístěným úložným prostorům, skříním, které by na sebe mohly děti strhnout nebo těžko otvíratelným šuplíkům a dveřím.
V případě knihoven či poliček mohou skvěle posloužit vestavěné poličky, které ušetří místo a nehrozí, že by mohly na dítě spadnout. Takovýto úložný prostor může sloužit na ukládání knížek, školních nebo výtvarných potřeb i menších hraček. Dítě tak má o svých věcech dobrý přehled a tento jednoduchý úložný prostor může posloužit i v pozdějším věku.
Další možnost představují poličky rohové, které také šetří místo a navíc nemají ostré hrany. Díky své výšce k nim může mít dítě snadný přístup a tyto poličky dobře zapadnou do prostoru.
Nebojte se vlastních projektů
Nic vám nebrání v tom, abyste se poohlédli po klasických poličkách a knihovničkách, které jsou nabízeny v zaběhnutých obchodech s nábytkem. Pokud zvolíte neutrální světlou barvu, tímto nábytkem můžete doplnit jinak barevný interiér. Jste-li však dobrodruzi s velkou fantazií, můžete se nechat inspirovat mnoha hravými nápady, jichž je plný internet, nebo popustit uzdu vlastní fantazii. Co třeba knihovna ve tvaru velryby nebo včelích pláství?
V případě vybavování dětského pokoje můžete využít i materiálů, které máte doma. Recyklace je v dnešní době často skloňované téma a krom toho, že z už nepoužívané věci, která by jinak zamířila někam do odpadu, uděláte užitečnou věc, navíc ještě ušetříte. Co takhle zkusit vyrobit poličky například z dřevěných palet nebo starých dřevěných bedýnek? Stačí chvíle řezání, trocha barvy a laku a umělecké dílo je na světě.
Jako knihovna či úschovna hraček mohou posloužit i praktické kapsáře
Skvělou volbou jsou i závěsné kapsáře či vaky, které vytvářejí zajímavý designový prvek, jsou bezpečné a navíc nabízejí pro šikovné a kreativní rodiče široké pole působnosti, co se barev i vzorů týče.
Takovéto kapsáře lze samo sebou pořídit v obchodě v mnoha různých barevných i tematických provedeních, ale pokud se rozhodnete pro vlastní tvorbu, můžete si být jisti, že vytvoříte originál, který bude mít pro vás i vaše dítě daleko větší cenu. Výhodou kapsáře je to, že jej můžete pověsit prakticky kamkoliv – na stěnu, na postel či na skříň – a dle potřeby jej přendávat z místa na místo.
Další možností je kombinovaný nábytek, který obsahuje několik zón najednou. Příkladem mohou být dětské postele, které v sobě mají zabudované i úložné prostory nebo pracovní místo.
Někdy se výrobci nebo šikovní rodiče snaží využít prostor na maximum – kromě postele a poliček vznikla i lezecká stěna pro malé sportovce.
Jak je vidno, možností se nabízí opravdu mnoho a je jen na vás, pro co se rozhodnete a zda si vyberete hotový nábytek v obchodě, nebo zda se pustíte do vlastního projektu. Pro takové případy je na internetu spousta inspirace včetně konkrétních návrhů a postupů, díky nimž můžete svým dětem vytvořit vysněný nábytek, do kterého budou s radostí ukládat své hračky nebo oblíbené dětské knížky.