Fíkovník obyčejný

Domestikovaný fíkovník je v první řadě významný ovocný strom. V mnoha zemích s vhodným klimatem představují fíky důležitý obchodní artikl. Čerstvé nebo sušené fíky se vyvážejí do celého světa.

Fíkovník obyčejný (Ficus carica)

Primární areál fíkovníku obyčejného zabírá jihozápadní Asii a okolí Středozemního moře. Domestikace rostliny proběhla téměř na začátku lidských dějin, ještě před vznikem zemědělství.

Druh se původně vyskytoval pouze v teplé části mírného pásma, ale prostřednictvím člověka se rozšíří. V zimním období dobře snáší i relativně nízké teploty, stejně vydrží i delší období sucha, nebo naopak vlhké léto.

 V teplých oblastech je volně rostoucích fíkovník součástí tzv. pionýrské vegetace na skalách a sutích, rozvalinách starých zdí, v štěrbinách starých asfaltových silnic a jiných ruinách, zatímco domestikovaných druh vyžaduje hluboké humózní půdy.

Nepravidelná koruna a kmen

Fíkovník dorůstá do výšky 15 ma vyznačuje se vzdušnou, obvykle nepravidelnou, široce rozložitou a u starých jedinců viacposchodovitou korunou. Kmen u mladých jedinců roste přímo, později je zprohýbání a rozvětvuje se hned od báze na několik hrubých hlavních větví. tenká hladká kůra má popelavě zbarvení.

Zajímavé listy

Střídavé, až 20 cm dlouhé, dlanitě dílny listy mají středně dlouhé stopky a rovnou nebo srdcovitý bázi čepele. Čepel je členěna na nestejně velké, na vrcholu zaokrouhlené laloky. Vrchní strana listů je voskovitá, drsná, Svítí zeleně, spodní strana je belavosivo chlupatá, s výrazně vystupující žilnatinou.

Krásné květiny

Jednopohlavné květy se vytvářejí na různých jedincích, někdy však i na stejném jedinci. Samčí květy mají jen jednu prašníky, samičí jeden plodolist. Květiny vystýlají vnitřní stěnu dutiny zelené, hruškovitý zhrublé řapíkaté a stonkové čásku (Cupu), která má na vrcholu malý otvor.

Chutné (i chlupaté) plody

Celé květenství resp. květenství se nazývá fík. Jeho struktura je přizpůsobena opylovačů, speciální maličké ose Blastophaga psenes , jejíž komplikovaný životní cyklus je přesně sladěn s kvetením a dozráváním plodů. Plody divokého fíkovníku jsou chlupaté . Domestikovaní fíky jsou hladké, sladké, po dozrání fialovohnědý až černé nebo žlutozelené.

Rozšíření

Dnes je rozšířen v Jižní Evropě, severní Africe, Malé Asii, Středním východě, Pákistánu, Afghánistánu. Fíkovník se postupně začal pěstovat v mnoha zemích Ameriky, jižní Afriky, Austrálie a na Novém Zélandu. Velké fíkovníkového plantáže jsou v Turecku, Řecku, v jižní Itálii a ve Španělsku. V mnoha zemích kolem Středozemního moře se fíkovník pěstuje také v zahradách jako okrasný a stínící strom.