Elektrokotle: zelená alternativa k tepelným čerpadlům, o které nikdo nemluví

Vláda Spojeného království nedávno oznámila nové granty, aby povzbudila veřejnost, aby přešla od plynových kotlů k tepelným čerpadlům, což je ekologičtější energetická alternativa. O elektrokotlích jako další nízkouhlíkové možnosti se ale hovořilo jen málo.

Spojené království hodlá postupně vyřazovat plynové kotle a nahradit je nízkouhlíkovými technologiemi, jako jsou tepelná čerpadla a elektrické kotle, aby bylo do roku 2050 dosaženo nulové čisté úrovně CO₂. Domácnostem jsou dokonce nabízeny granty. Nízkouhlíkové topné systémy s ambiciózním cílem 5,5 milionu tepelných čerpadel instalovaných po celé Británii do roku 2030. V současné době neexistují žádné granty na elektrokotle, ale ty by také mohly pomoci s přechodem na nízkouhlíková řešení pro ty, kteří žijí v menších domácnostech.

Elektrokotle jsou extrémně účinné, veškerá elektrická energie, kterou spotřebují, se přemění na teplo, na rozdíl od plynových kotlů, které jsou tepelně účinné jen asi z 95 %. Jsou také menší než plynové kotle a lze je instalovat kdekoli v domě bez potřeby kouřovodu. Přestože elektrokotle nejsou navrženy tak, aby pokryly poptávku po vytápění ve větších domech, jsou ideálním řešením pro byty a malé domy.

Zatímco mnoho lidí všechny potřebné změny odrazují od tepelných čerpadel, mohli by uvažovat o elektrokotli. Vzduchové tepelné čerpadlo vyžaduje kromě vnitřní jednotky a zásobníku teplé vody (někdy i dvou) prostor pro instalaci venkovní jednotky. Tepelná čerpadla země-voda vyžadují ještě více venkovního prostoru a jsou obecně dražší. Existují také obavy z toho, že tepelná čerpadla způsobují zvýšený hluk.

Porovnání tepelných čerpadel a kotlů

Tepelná čerpadla nejsou novou technologií, na trhu jsou dostupné různé modely a velikosti a jsou účinnější než plynové kotle. Jsou navrženy tak, aby poskytovaly stálé teploty po celý den, spíše než „v případě potřeby“ použití konvenčních plynových a elektrických kotlů. Tepelná čerpadla využívají elektřinu efektivněji. Elektrokotle však mají podstatně nižší investiční náklady, protože jsou levnější a jednodušší na instalaci. Elektrické kotle zřídka vyžadují nějaké velké stavební práce, jako je instalace nových radiátorů a zásobníků vody.

Vzhledem k většímu výběru plynových kotlů na trhu za nižší ceny se o elektrokotlích jen zřídka uvažuje a někteří spotřebitelé si ani neuvědomují, že jsou tou správnou volbou. Dánsko je jednou ze zemí, která uznala, že elektrické kotle mohou být součástí zeleného řešení. V Dánsku jsou tepelná čerpadla a elektrické kotle součástí přístupu k dekarbonizaci topné sítě, přičemž elektřina pochází hlavně z větrné energie. V současné době asi 40 % dánské energie závisí na fosilních palivech a záměrem vlády je stát se zcela bez fosilních paliv do roku 2050.

Historicky náklady na elektřinu odradily britské domácnosti k výběru jedné z těchto možností, i když studie ukazují, že náklady na elektřinu z technologií obnovitelných zdrojů energie, zejména větrné a solární, klesají. Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů bývala dražší než spalování plynu. Se zlepšením účinnosti a technologií se náklady na obnovitelné zdroje v posledním desetiletí výrazně snížily. A s rostoucí poptávkou budou ceny dále klesat.

Tepelná čerpadla i elektrokotle se při provozu spoléhají na elektřinu. Kromě toho, že je obecně dražší než plyn, část elektřiny stále pochází ze zdrojů náročných na uhlík, takže je méně šetrná k životnímu prostředí. Ve druhém čtvrtletí roku 2021 pocházelo pouze 37,3 % vyrobené elektřiny z obnovitelných zdrojů v důsledku nepříznivých povětrnostních podmínek, méně slunce a méně větru, než se očekávalo. Přibližně stejné množství elektřiny bylo vyrobeno z fosilních paliv a zbytek z jaderných zdrojů energie.

Aby bylo dosaženo cíle Spojeného království s nulovou čistou elektřinou do roku 2035, je třeba současně s uzavřením uhelných elektráren významně zvýšit kapacitu obnovitelné energie. S elektřinou dodávanou z obnovitelných a nízkouhlíkových zdrojů pokryje kombinace tepelných čerpadel a elektrokotlů pro vytápění domácností a výrobu teplé vody naše energetické potřeby udržitelným a klimaticky šetrným způsobem.

Zatímco tepelná čerpadla a elektrokotle jsou účinnými řešeními v boji proti uhlíkovým emisím, nejsou to jediné technologie náročné na elektřinu, které se stále více používají.

Vzhledem k mnoha technologiím závislým na elektřině a většímu počtu elektromobilů na silnicích je také nezbytné, aby se kapacita výroby elektřiny rozšířila prostřednictvím obnovitelných a udržitelných zdrojů.

Ceny elektřiny jsou v poslední době nestálé a nárůst cen energií je jedním z hlavních problémů spotřebitelů ve Spojeném království, zejména těch, kteří uvažují o přechodu na vytápění založené na elektřině. Zatímco cenové špičky jsou pravděpodobné v bezprostřední budoucnosti, trh by se měl v dlouhodobém horizontu stabilizovat.

Upozorňování lidí na zelenou alternativu k tepelným čerpadlům pro vytápění jejich domovů, která nezahrnuje masivní narušení a náklady, by mohlo hrát roli při plnění našich budoucích environmentálních cílů.