EkoTipy, jak se chránit proti komárům

Teplé letní počasí láká ven k vodě. Jenže tam na nás často číhají komáři a jiný otravný hmyz. Nabízíme pár triků z domácích surovin, jak se jim vyhnout, nebo bolestivé místo ošetřit.

Na stanovačce bez štípanců

Chystáte se stanovat? Poradíme vám starý trik, jak si udržet komáři a klíšťata co nejdále od těla. Poslední tři dny před odjezdem vypijte ráno, v poledne a večer lžíci jablečného octa. Ocet si dávejte i během stanovačke, a vrátíte se bez jediného štípance.

Na komáři platí i další trik. Vatový tampon namočte do bílého octa a potřete si jím nezakrytou pokožku.

Návnada na létající hmyz

Komu by se líbilo, kdyby si ho při pikniku nebo grilování v zahradě vyhlédli jako terč komáři, mouchy a další Šestinohé potvory? Vymezte jim tedy jednou provždy hranice, které nesmí překročit. Umístěte dále od hostů trochu jídla a vedle položte mísu naplněnou jablečným octem. Večer zjistíte, že v něm skončila většina nezvané létajících návštěvníků.

Lék na štípance

A vás bolí pokožka po delším pobytu na horkém slunci nebo vás štípance po komárech přivádějí na pokraj šílenství, vyzkoušejte na zklidnění nepříjemných příznaků mléčnou pastu. Smíchejte jednu dávku sušeného mléka se dvěma dávkami vody a přidejte špetku soli. Pastu rozetřete – jemně klepající prsty – na spálené nebo poštípané místa. Enzymy, které se nacházejí v mléce, pomohou neutralizovat hmyzí jed a zmírní bolestivý stav spálené pokožky.

Odeženete i komáry

Mnozí labužníci tvrdí, že pokud zkonzumujete větší množství cibule nebo česneku, případně si natřete pokožku cibulovými plátky, odeženete nejen přátel a příbuzných, ale i komáry a ostatní bodavý hmyz.

Vyrobte si komárolapku

Zbavte se otravných much a komárů pomocí vlastnoručně vyrobené muchlapky. Na prázdnou trubku z papírových utěrek nebo toaletního papíru přichyťte izolační pásku ven a pověste ji na vhodném místě.