Mnozí lidé vnímají elektroinstalaci pouze jako technické vybavení a nutnost. Jakoby různé vypínače, spínače, detektory, zásuvky nebo i domácí telefony jen minimálně ovlivňovaly celkový dojem z prostoru.
Dnešní moderní elektroinstalace však do stavebnictví přinášejí nový rozměr – designovou různorodost, která umocňuje a ladí s vnitřním, ale i vnějším vzhledem budov, kanceláří či bytů.
„Už dávno není výsadou jen bílá, černá či hnědá barva zásuvek a vypínačů. V současnosti si na trhu můžete dotvořit prostor instalačním materiálem v různých barvách, materiálech nebo i podsvícení. Nejlepší však je, pokud budou všechny potřebné prvky v jednom designu. Proto třeba volit řadu co nejflexibilnější, tedy takový, který je takový variabilní, až je univerzální. Například takový, při kterém můžete kombinovat rámečky a kryty v různých barevných kombinacích. Tehdy může být výsledný efekt elegantní a nadčasový, ale i hravý a velmi individuální. Dokonce může být až designérským kouskem v domácnosti, pokud zvolíte například sérii z dílny českého designéra Jana Čapka, „říká odborník z ABB.
Spínače a zásuvky mohou být i praktickou pomůckou, pokud jsou podsvícené. Během dne díky tomu slouží jako elegantní doplněk av noci zase jako bezpečný ukazatel směru.
Při výběru designu by měla rozhodovat i šířka palety přístrojového vybavení. Pro ucelený dojem z prostoru je důležité, aby byly všechny potřebné druhy spínačů (žaluziové), zásuvek (datové, televizní, HDMI, USB), stmívačů, termostatů nebo pohybových čidel z jednoho designové řady. Ne nepodstatný je přitom i vzhled všech dalších moderních elektrospotřebičů zabudovávání do stěny – například rádia, domovního videotelefonu nebo dotykového panelu na ovládání smart domácnosti.
Vyšší úroveň smart komfortu lze dosáhnout bezdrátovou verzí digitalizace. Netřeba ani upustit od oblíbeného designu a můžete získat inteligentní kontrolu například systému svícení přes aplikaci v smartphonu. Nebo i kontrolu a ochranu návštěv napojením inteligentního videovrátného do domácího smart systému. Někdejší vstupní zvonky jsou dnes sofistikované zařízení, které standardně skládají z vnějšího tabla s kamerou, domovního videotelefonu nebo dotykového panelu a z řídící jednotky.
„Při výběru nejvhodnějšího systému pro domácnost je dobré přihlížet na design, možnou rozšiřitelnost například o další kamery nebo telefony a samozřejmě odolnost. Zejména při venkovních podoknech, které by měly být odolné proti vysoké zátěži a povětrnostním vlivům. Ty kvalitnější mají kamery s dobrým přenosem obrazu bez ohledu na mráz, horka či světelné podmínky. Zvyknou mít integrované vyhřívání a ochranu proti zamlžování. Při setmění obvykle přepínají automaticky do černobílého režimu a fotografie návštěvníky automaticky ukládají.
Můžete si je zpětně prohlédnout nebo systému zadáte jejich posílání přímo na váš mobilní telefon či tablet. Tak máte přehled o návštěvách své domácnosti kdekoli se nacházíte, „vysvětluje odborník.