Dřevo se kácí nejlépe, když sněží

Nejen zubaté sluníčko v zimě zahřeje. Pokud vás baví ohánět se sekyrou, nyní je na to ten správný čas.

Když se obloha zastře bílým oparem a velké sněhové vločky přikrývají dvůr, na chvíli se zdá, jakoby zima polevila ve své vládě. I ve starém vstřikovanou svetru je příjemně, teploučko. Poometáte sníh z kopy dřeva, zaseknete sekeru do špalku a začíná se radost, při níž energie proudí do celého těla.

Špalík za špalíkem se trhá na štěpné, jakoby byl z papíru. Čepel sekery si razí cestu mezi namrzlé vlákna mrtvého dřeva a její klínovitý tvar v každičké chvíli znásobuje v štěrbině svůj tlak. Naštípané polínka padají na zem a člověku je zaraz i horko.

Pokud mluvíme o štípání palivového dřeva ve dvoře, vždy by tato práce měla být spojena s radostí, klidem a příjemným relaxem. Díky moderním sekery to tak může být vždy. Přicházejí s důmyslnou geometrií, nespornou pevností materiálů a komfortem, který skutečně stojí zato.

Maratón namísto sprintu

Zima je dlouhá a nikdo by neměl trvat na tom, aby se vše štípání a kácení odbylo za jediný víkend. Není to sprint, při kterém se třeba pyšnit tím, že dreváreň je naplněna do prasknutí polínky, které jsou naštípané akorát do pece či do krbových kachliček. Vždy by zabrali více místa než kulatina. Namísto shonu, spěchu, rekordních výkonů a strhaní momentů si třeba užívat radosti po dávkách.

Maratón dává při štípání větší smysl. Vždy, když se obloha zatáhne a se sněhem se oteplí kraj, pustíte se do takové spousty, která vám je příjemná. Netrvá dlouho, dokud nahotovíte dřevo na týden topení a pokud si po takovém výkonu sednete do pohodlného křesla k šálku čaje, máte pocit, jako byste byli nabití svěží energií.

Jednou v mrazivém poledni pod zubatým sluncem dirigoval se sekerou v ruce symfonii trhání zmrzlých špalků, jindy nasloucháte dutému vyklovávání masivu, který ze sebe vypustil už téměř všechnu šťávu. Každý moment je jiný a vy si ho vychutnáváte jednou pod cinkotu rampouchů, jindy se zájmem zvědavých straky. Volíte si rytmus, jste nad věcí.

Namísto údržby jen bruska a olejnička

Vzpomínky na kované hlavy seker a rukama vyhlazené dřevěné topůrka jsou pouze nostalgií, která se pomalu, ale jistě vytrácí z našich dvorů. Přestože byly takové sekery kdysi nepřekonatelné, vše postoupilo vpřed.

Už se nic nestane, pokud na sekeru pálí slunce, topůrko se nerozsuší. Nenastane katastrofa, ani když voda zateče přes díru ve střeše do dřevníku přímo k sekery – nemá čemu ublížit. S klidem na duši můžete vložit sekeru komukoliv do rukou bez obav, že by svou nešikovností cosi s vaším cenným nástrojem vyvedl.

Vše se změnilo tak, aby cit a údržba šli stranou a vše se soustředilo na bezúdržbovost a dlouhověkost. Zvládnout musíte pouze dvě věci – po každé práci hlavu sekery zakonzervovat olejem a pokud čepel ztratí schopnost svižně pronikat do špalků, patří se obnovit dokonalost její ostří.

Dovednosti, které zvládnete i bez nácviku

Není pochyb o tom, že hladká sekera proniká do dřeva s mnohem menší námahou než ta, která je pokryta vrstvičkou drsné rzi. Ví o tom každý, a právě proto výrobce na začátek pokryl nejednu sekeru vrstvičkou teflonu, ušlechtilého plastu nebo barvy. Při práci se však postupně oděru a vy byste se měli rozhlédnout po náhradě dříve než koroze zdrsní povrch kovu.

Pokud jste někdy slyšeli o olejích, které mají antikorozní schopnosti, je to cesta, která se osvědčila. Hustý a lepkavý olej FluidFilm je šetrný k přírodě a neznečistí ani zem, na kterou budou padat narúbané špalíky. Výborně fungují i ​​všechny silikonové oleje, s univerzálními spreji typu WD-40 buďte opatrní. Na kovu vyschnou rychleji, jako byste čekali, a tak rez objevíte na kovu i uprostřed sezóny. Natož po půlročním skladování.

Stejně jednoduché je to s broušením. Málokterý z výrobců vás doporučí na plochý pilník, kterým ve svěráku vyhladíte ostří do dokonalosti. Mnohem častěji dostanete výbavu se dvěma keramickými kolečky, které s přesnou geometrií formují ostří tak, jak ho výrobce vyladil ve fabrice přímo na lince. Příkladem je bruska Firskars Xsharp 120000 , se kterou obnovíte ostří štípací sekery tak, že překrojíme papír.

Pokud se vám to zdá přehnané, měli byste se zamyslet nad tím, jak sekera při štípání pracuje. Proniká mezi vlákna dřeva a vytváří tlak, který s hloubkou zanoření ohromně narůstá. Co by se sekera jen o milimetr zabořila více, tlak otevírající dřevěnou spáru roste v násobcích. A to je moment, který rozhoduje.

Síla ukrytá v delším topůrku

Přestože mohou moderní sekery vypadat na první pohled stejně, pravdou je, že se s nimi pracuje přece jen zcela odlišně. To, co nevidíte na pultu zahradnické prodejny, to pocítíte doma ve dvoře. I to je důvod, proč jsme se podívali přímo při práci na čtveřici nejprodávanějších značek, které jsme provětrali na slovenském venkově. Po kubících naštípaného dřeva máme postřehy, které by vás mohly zajímat.

Co se stane, pokud výrobce uštědří sekery déle topůrko, než je obvyklé? Odpověď znají ti, co sáhli po sekerách značky Extol . Objevily se v sortimentu v letošní sezóně poprvé, a přestože jejich rukojeti žádají doma trochu řemeslné práce, aby byly dokonale hladké, nad Klatov při štípání je to zážitek.

Delší, ke konci zahnuté topůrko dává bez námahy do práce švih, který trhá polena na kusy mnohem větší rázností než staré sekery, které dožívají v našich dvorech. Napínán hruď, jen zdvíháte ruku a všechnu sílu soustřeďujete do pevnosti svých křížů. Polena se trhají jedno za druhým a vám se zdá, že nepociťujete únavu. Vidíte, jak se dere barva z kovu a uvědomujete si, kolik zbytečné námahy jste do štípání dávali ještě loni. Je to krok vpřed, který stojí zato. Bez ohledu na to, zda rúbete dřevo pouze na víkendové chalupě, nebo se s ním po trošce pasujete doma ve dvoře.

Tyto sekery očekávají, že budete fit a při práci odvedou námahu z vašich rukou. Nezůstávají zaklíněné v naštěpených polena, svou robustností však přidávají cosi k pracovní váze navíc. Jsou skvělým startovacím můstkem do světa štípání, který vám rozšíří obzor. Pokud štípete výhradně jehličnaté dřeviny, najdete v nich uplatnění.

Výbava jako pro dřevorubce

Jiné pocity se vás chopí, když vezmete do rukou sekery od Husqvarny . Jsou stavěny pro mocných chlapy se svalnatými zápěstími a mají drobné prvky, které vás hned na začátku upozorní, že jejich vyrobili pro lesníky. Krk topůrka je otlučené plechem, čelo ocelové hlavy je volné a bez plastu, aby sekera vydržela nepohodu při extrémním používání. A i obušek je tvarován tak, abyste mohli do sytosti zabíjet plastové a hliníkové klíny do tvrdé kulatiny.

Na pohled netradiční ostří kombinuje geometrii všestranných seker na osekávání s geometrií na štípání. Cítíte, s jakou energií pronikají do dřeva, a přestože všechno jde hladce jako po másle, uvědomíte si, že ačkoli zlehka, přece jen napínáte každý sval svého těla. Tyto sekery určitě přežijí generace a snesou zátěž, která by byla nad možnosti jiných modelů. Pokud bychom řekli, že jsou přímým nástupcem poctivých kovaných seker z minulých dob, určitě bychom se nemýlili.

Pokud milujete plné nasazení a užíváte si ho více než rozmarnou pohodu, zajisté vás osloví. Počítat však musíte s tím, že pokud se jednou dostanete do let a začnou vám ubývat síly, přijde den, kdy budou pro vás přece jen příliš těžké a začnete hledat cosi snadněji a svižnější.

Lehkost štípání, která nemá páru

Není chalupáře, který by neznal sekery Fiskars a stejné je to i ve dvorech podhorského venkova. Tyto sekery se v létě objevily již ve svém čtvrtém zlepšeném provedení se strukturovanými topůrka, na kterých se ruka neklouže ani při silovém extrémním záběru.

Sekery jsou od počátku vyladěny tak, aby byly co nejlehčí. Jsou jako dokonale nabroušené šídlo, které jedovatým ostřím proniká do polen, aniž jste cítili námahu. Svaly jsou uvolněné a své o tom vědí všichni, co nejsou na těžkou dřinu zvyklí. To, že s těmito sekerami se pracuje mnohem jednodušší, ví příležitostný chalupář z městské kanceláře a potvrdí to zajisté i ženy. Ne že by šlo o jemný nástroj pro ty, co ze sebe nechtějí vydat všechnu svou energii.

Právě naopak – svižný ráz při štípání jakoby do rukou dával ohromný cit při manévrování a volnost v zápěstích. Ani po dlouhé práci nemáte pocit, že se vám přestává dařit. Tímto sekery svědčí nejen štípání měkkého jehličnatého dřeva, ale i kácení husté bučiny, která kdesi v stínu vysychala aniž ji kdosi nasekav začerstva, dokud to ještě šlo téměř bez námahy.

Líbí se nám, jak dobře tlumí rukojeti nárazy při práci a jaké široké jsou jejich zakončení, aby zamezili klouzání rukou tehdy, pokud si na příliš velkou práci vezmete do rukou příliš malou sekeru.

Svižnost vycházející ze švihu

Už déle se ve dvorech setkáváme i se sekerami firmy Freund , které k nám proudí pod značkou Patriot. Ačkoliv jsou na výběr pouze tři velikosti, které nedokážou pokrýt potřeby při kácení dřeva ve dvoře, přece jen je dobré podívat se také na tyto „chalupárky“.

Jsou laděny na práci se švihem, na který nepotřebujete žádný nácvik. Přímo pudově ve své lehkosti Štěpí špalíky a polena vždy, když se k této krátkodobé zábavě uchýlíte. Chybí jim protiskluzové pogumování rukojetí ai topůrka se ke konci nerozšiřují tak, jak by se patřilo. No přece jen mají při příležitostném použití cosi do sebe.

Ta lehkost, která se spojuje se švihem, je návyková a oduct vás pomýšlet na sekery, které jsou těžší, robustnější a pevnější. Rozhlížíte se po lehkosti a nabýváte přesvědčení, že se nevyplatí trápit více, než je nutné. Naučíte se na tento přístup a prohlížíte ostatní značky, abyste našli to, co vám v skromné nabídce Patriot neposkytne.