Dlažba je velmi stará, ale stále vyhledávaná úprava povrchů podlah v interiéru, tak i v exteriéru. Skutečně velké množství výhodných vlastností dlažebních materiálů je předurčuje pro aplikaci ve veřejných, ale i privátních prostorech.
Široký diapazón druhů, rozměrů, vzorů a barev umožňuje vytvářet nejrozmanitější kombinace vhodné pro dané prostředí a požadovaný efekt v prostoru. Současný minimalistický styl v interiéru poskytuje velké možnosti pro vyniknutí právě takové povrchové úpravy jako je dlažba. Například dokonalé provedení spojů a směrování jejich linií přispívá k výrazové čistotě v tomto moderním trendu jednoduchosti a elegance.
Barevnost
Co se týče barevného řešení, dnes existují v zásadě dva přístupy. Buď jde o použití nevtíravých příjemných tónů barev ze škály, dá se říci, přírody, např. písku, kamene, dřeva, či země, nebo o odvážnější barevné řešení. Nicméně velmi efektně, výrazně a dominantně mohou působit smělejší barevné kombinace. Takové odvážné barevné sestavy třeba citlivě zvážit, nakolik svou výrazností mohou ovlivňovat psychiku člověka. A my se přece ve svém interiéru chceme cítit příjemně. Výběr barevných tónů má úzký souvislost s charakterem prostoru a jeho pozitivním působením na člověka. Z pohledu psychologie není velmi vhodné, pokud dlažba působí až příliš dominantně. V každém případě je třeba vhodně vybírat odstíny a sytost barev, které by měly být podle možnosti v barevné harmonii a samozřejmě je přizpůsobit barvám zařízení interiéru.
Kouzlení s dlažbou
Barevnými kombinacemi, změnou formátu dlažby, dekoračními doplňky lze dosáhnout různé efekty, např. „Ohraničit“ zóny pro stolování, zvýraznit komunikační tahy, vymezit místnosti nebo pouze oživit určitou plochu jednotvárné plochy. Například takovou šachovnicově uloženou dlažbu lze kombinovat s jednobarevnou plochou nebo s lemujícími dekoračními pásy, které mohou takto nabýt i orientační funkci. Pokud podlahu s dlažbou chceme oživit, efekt nemusíme dosáhnout jen barevnými kombinacemi. Stačí změnit směr kladení nebo změnit velikost dlaždic a dosáhneme požadovaný efekt. Dlažba položená např. diagonálně opticky rozšíří malý prostor. Na zaoblené tvary je vhodné použít mozaiku. Ozdobné části zakomponované v stejnorodé ploše mohou tvořit kobercový efekt, případně určují odlišné funkční plochy. Efekty lze vytvářet i kombinací matných a lesklých ploch. Originální prostory lze vytvořit použitím různých speciálních tvarovek a dekoračních doplňků. Rozměry dlaždic jsou dělány většinou tak, že se dají volně kombinovat. Jednolité barevné odstíny dlažby je možné kombinovat is dřevěnou podlahou či klasickým kobercem. Vzhledem ke všechny zmíněné možnosti má dlažba kromě základní funkce i schopnost vytvářet orientační vztahy, plní výtvarně-estetickou funkci a dotváří atmosféru prostoru.
Keramická dlažba
Keramická dlažba nachází své uplatnění zejména ve vstupních prostorách, chodbách, koupelně, kuchyni, na terase, zkrátka tam, kde je podlaha mechanicky namáhána. Zavedení podlahového topení rozšířilo tyto zažité zvyklosti v uplatnění dlažby i do obytných prostor nebo ložnic. Takto lze v celém interiéru dosáhnout materiálovou jednotnost podle svých představ. Keramická dlažba našla právě uplatnění při podlahovém topení jakéhokoli systému založeného na principu sálavého vytápění. Dlažba nemusí být „studená“. Teplým barevným odstínem odstraníme optickou chladnost a tu skutečnou podlahovým topením. Keramická dlažba se dělí na glazovanou a neglazovanou. Glazovaná dlažba je tvořena z střepu a glazury na povrchu. Neglazovanou dlažbu tvoří jedna vrstva stejného materiálu, její střep je v hmotě probarvený, lesk se dosahuje leštěním. Glazované dlaždice mají povrch odolný vodě, ale nejsou velmi vhodné do venkovního prostředí. Neglazované slinuté dlaždice mají vysokou tvrdost, pevnost a nízkou nasákavost. Výhody obou druhů, tedy slinutých a glazovaných spojují v sobě glazované slinuté dlaždice.
Vlastnosti a výhody dlažby
Se svými technickými a estetickými vlastnostmi se dlažba asi nikdy neocitne v ústraní použitelnosti. Vyniká dlouhou životností, jednoduchou údržbou, odolností proti vodě, vlhkosti a chemikáliím. Technické parametry, které se sledují, jsou tyto: nasákavost a mrazuvzdornost, otěruvzdornost, protiskluznost a chemické vlastnosti. Souvisí s technologií výroby. Dlažba je ekologický materiál, do prostředí neuvolňuje škodliviny. Nasákavost a mrazuvzdornost jsou označeny sněhovou vločkou. Nasákavost je uvedena v procentech. Do exteriéru třeba vybírat mrazuvzdornou dlažbu s nasákavostí do 0,5%. Dlažby s nasákavostí větší než 0,5% jsou vhodné do interiéru. Otěruvzdornost je označena PEI, představuje odolnost vůči mechanickému opotřebení. Na to je třeba si dát pozor hlavně při vstupních prostorách, do ostatních prostor je vhodná dlažba se stupněm PEI III. Dlažbu s vyšším stupněm otěruvzdornosti je samozřejmě možné použít do místností, pro které by stačil nižší stupeň. Protiskluznost dlažby je důležitá hlavně v prostorách, kde se pohybují osoby se sníženou pohyblivostí nebo děti. Protiskluzová dlažba je nezbytná tam, kde je možnost smyku na mokré ploše, např. terasy, bazén, balkon a pod. Tepelný odpor má keramická dlažba výborný. Teplo se akumuluje a později pomalu uvolňuje, což je velmi příjemné. balkon a pod. Tepelný odpor má keramická dlažba výborný. Teplo se akumuluje a později pomalu uvolňuje, což je velmi příjemné. balkon a pod. Tepelný odpor má keramická dlažba výborný. Teplo se akumuluje a později pomalu uvolňuje, což je velmi příjemné.
Údržba
Keramická dlažba se udržuje velmi jednoduše. Jednoznačně také přispívá v bytě ke snížení prachu, roztočů, pylu apod.
Před nákupem
Před nákupem dlažby je nutné dobře změřit potřebnou plochu a koupit vždy asi o 10 – 15% více dlaždic, aby byla rezerva při řezání, poškození či jiné nepředvídané změně. Při dodatečné koupi nemusí být zaručen stejný barevný odstín a přesný rozměr, či povrchová úprava. S přiměřenou rezervou třeba počítat zejména při složitém půdorysu místnosti. Platí to i při kladení dlažby v diagonální linii.
Výběr z nabídky
Dlažba je oblíbená právě kvůli své dlouhé životnosti, a proto je třeba dát si záležet na výběru a věnovat pozornost základním technickým parametrům a vlastnostem. V současnosti je nabídka na trhu opravdu bohatá. Vybírat lze z velmi rozsáhlé škály druhů, typů, formátů, tvarů, nových struktur povrchových úprav a barevných odstínů. Správnost výběru se váže na charakter prostoru, pro jakou provoz bude dlažba sloužit. Všechno se to odvíjí od velikosti místnosti, její členitosti, světelných podmínek, barevnosti zařízení interiéru a celkové představy uživatele. Vybrat nejvhodnější dlažbu není vůbec jednoduché. Netřeba zapomenout na doplňkový materiál jako ukončovací prvky, spárovací hmoty, lepidla apod. Perfektní dojem lze dosáhnout díky speciálním tvarovkám, lištám, soklem, hranám, rohovým prvkem, které vytvářejí pěkné detaily. Prodejci nabízejí různé značky od renomovaných výrobců i pro ty nejnáročnější zákazníky. Dnes je možné ukládat například dlažbu bez spár díky vysoké rozměrové přesnosti ke příkladu při tzv. rektifikované dlažbě s ostrými hranami.
Realizace
Obecně převládá mínění, že pro šikovného amatéra položení dlažby nemůže být problém. To možná platí při pokládce dlažby menších rozměrů, ale při velkých formátech je pokládání složitější a raději to třeba nechat na specialistu. Velmi snadno se může stát, že chybným položením dojde k znehodnocení dlažby. Téměř všechny reklamace vycházejí z nesprávného uložení dlažby. Jde o dlouhodobou investici, proto netřeba šetřit jako na materiálu, tak ani na pokládce.
Závěr
Lze bez obav konstatovat, že žádná z povrchových úprav podlah není tak dokonale prověřena časem jako právě dlažba, protože lidé se odjakživa pohybovali po podlahách z kamene či keramiky. Dlažba se hodí do interiérů i exteriérů, do veřejných, ale i do soukromých prostor. Působivou harmonii vytvoří na podlaze nové trendy dlažeb. Některé dlažby zaujmou svou harmonií barev a tvarů, či vzorů, jiné zase upoutají pozornost zvláštním rozměrům a nápaditostí. Dlažba je stylově vyhovující jednak pro klasické pojetí, ale i pro nejmodernější designérské ztvárnění.