Smyslem robotického vysavače není nahradit ve vaší domácnosti klasický podlahový vysavač s hubicí. Jeho přednosti jsou pravidelnost úklidu a nezávislost. Může pracovat několikrát týdně, což při kvalitnějších modelů vede ke snížení množství prachu a jiných nečistot nejen na podlaze, ale celkově i na ostatních površích.
Jaké jsou jeho nevýhody?
Nevýhodou robotických vysavačů je velikost odpadových nádob – jejich objem většinou nepřesahuje půl litru a třeba je často vyprazdňovat. Oproti klasickým vysavačem nepoužívají sáček na zachytávání nečistot, ty končí rovnou v nádobce, kterou je třeba také čistit. Manipulace s nádobkou a její umístění by proto měly být uživatelsky co nejpřívětivější. Další nevýhodou robotických vysavačů je nízký sací výkon. Obstojí proto jen při úklidu na tvrdých podlahách, především při odstraňování drobků, případně prachu. Na koberce je raději vůbec nepouštějte. Jak se ukázalo v tomto srovnávacím testu, tam je kvalita úklidu velmi špatná.
S kartáčem nebo bez?
Nedostatek sacího výkonu roboty nahrazují mechanickým pohybem. Vespod mají velkou rotační kartáč, která námětem nečistoty pod tělo přístroje a směřuje je k sacímu otvoru. Na trhu jsou i modely bez kartáče, kterým se raději vyhněte, protože jejich výkon je velmi špatný. Robot by měl být také vybaven bočními rotačními kartáči, které zmítají nečistoty podél stěn, případně v rozích, pod něj, kde jejich zachytí velký kartáč. Někdy však nadělají více nepořádku než užitku, protože se točí příliš rychle a prach spíše rozmetají všude kolem. Doporučujeme proto robot vidět v akci.
Čas načerpat energii
Samočinné vysavače jsou napájeny z akumulátorů, které se ve většině případů dobíjejí v nabíjecí stanici. Do té přístroj obvykle zamíří po skončení práce či v momentě, kdy v baterii dochází energie. Sledujte provozní čas na jedno nabití a také čas nabíjení – rozdíly jsou značné. Praktický je časovač umožňující naprogramovat robot, aby se pustil do úklidu, když nebudete doma.
Novodobé „vychytávky“
Na omezení pohybu vysavače a jeho udržení v požadovaných místech nebo místnostech slouží magnetické pásky, které se umísťují na podlahu či pod koberec. Modernější variantu představují takzvané virtuální stěny – malá zařízení vysílající infračervený paprsek a vytvářející tak neviditelnou bariéru. Nejpokročilejší možností jsou virtuální majáky, které se po uplynutí určitého času deaktivují a vpustí robot dále, což umožňuje efektivnější plánování práce.
Mít vlastní režim
Robotické vysavače se liší počtem a sofistikovaností režimů čištění. Někdy je možné nastavit, aby se robot například zaměřil na konkrétní místo nebo naopak pokryl celou oblast. Více programů je samozřejmě výhodou, ale v praxi spíše budete používat běžné programy pro úklid celého prostoru.
Inteligentní pomocníci
U některých modelů se vybírá metoda pohybu (podél stěn, podle určitého vzorce), jiné svůj pohyb volí zcela automaticky. V „inteligenci“ robotů jsou značné rozdíly. Některé do překážek jen narážejí a na základě toho mění svůj směr, sofistikovanější modely si pracovní prostor nejprve zmapují, překážkám se v předstihu vyhýbají a jejich úklid je celkově efektivnější. Většina modelů je vybavena senzory bránícími pádu ze schodů, takže o jejich bezpečnost se bát nemusíte.