Tento úkol není tak jednoduchý jak by se na první pohled zdálo. Jeden pokoj totiž musí splnit hned několik funkcí. Je pro děti ložnicí, později hernou, místem pro plnění školních úkolů, učení a také prostorem pro koníčky či hry s kamarády. Samozřejmě záleží i na aktuálním věku dítěte.
Některé ze zmíněných činností se v průběhu dne či různých období možná odehrávají iv jiných místnostech. Ovšem záleží na věku dítěte a velikosti interiéru, který máte k dispozici.
Na začátku postačí když bude postýlka, případně i přebalovací pult součástí vaší ložnice. V období, kdy jsou děti malé a je potřeba je mít co nejvíce na očích, se místo na hry najde v obýváku na koberci nebo na sedačce. Tehdy je ideální propojení obývací části s kuchyní a jídelnou. Zatímco se váš potom zahraje, vy zatím připravíte jídlo a přitom jste stále v kontaktu. Užijte si to, v pozdějším věku děti ocení spíše možnost stáhnout se do svého pokoje a zavřít dveře.
Jaké barvy do pokoje?
Už neplatí staré pravidlo, chlapečkovi modrou a holčičce růžovou pokoj. Děti v předškolním věku už vědí pojmenovat která barva se jim líbí nejvíce. Pokud ne, někdy to víte zjistit podle kresbiček, jakou barevnost v nich používají nejčastěji. Známý je i psychologický aspekt, že převládající barvou můžete korigovat chování dítěte. Příliš hyperaktivních jedinců může uklidnit modrá, zelená a fialová barva, a naopak, teplé barvy jako oranžová, růžová či červená podporují děti v aktivitě a mají pozitivní vliv na jejich motoriku.
K dětem patří barvy, čistě bílé prostředí pro ně není motivující, ale záleží také od věcí a hraček, které mají v pokoji. Vyberte si zda vám více vyhovuje nábytek s barevnými prvky a neutrální stěny, nebo upřednostníte barevnou malbu či tapetu a nábytek bude neutrálnější. Protože přílišné kombinování barev doplněné prestrofarebnými hračkami může v konečném důsledku navodit chaos.