Bydlení nad nevytápěnou sklepem, garáží či vestibulem má své nevýhody. Obyvatelé takových prostorů o tom vědí své. Stává se, že i když se celý dům zateplí, do jejich bytu přes podlahu proniká chlad. Jak to řešit?
Při obnově a zateplování rodinných i bytových domů se vždy přednostně řeší velké plochy, fasády, okna a střechy. Na suterény se většinou zapomíná. Zdá se to na první pohled logické – netopí se, takže v nich netřeba hlídat teplo. Po první topné sezóně však obyvatelé přízemních bytů a majitelé podsklepených domů často přijdou na to, že teplota u nich není tak příjemná jako na patře. Jejich podlaha totiž musí zvládat mnohem větší únik tepla než ty nad vytápěnými místnostmi. Řešení je vcelku jednoduché – třeba zateplit strop pod obytným prostorem.
Má to však svá úskalí. Stropy sklepů, garáží a vestibulů jsou většinou členité. Jejich jednolitý povrch narušují nejen sklepní boxy, ale i potrubí a různá technická zařízení. Aplikace klasických izolačních desek na takové povrchy je proto často složitá a při množství „výřezů“ zcela neefektivní. V uzavřených prostorách, které jsou nejednou pod úrovní terénu, je třeba také myslet na větší rizika v případě požáru.
Na druhé straně, v suterénu není třeba brát ohled na povětrnostní vlivy – vítr, déšť ani prudké mrazy neohrožují stavební materiály tak, jako například na fasádě domu. Na tepelnou izolaci stropů sklepů třeba tedy zvolit speciální postup.
Na členité stropy technických prostor, které mají často i nerovný povrch, jsou ideální úzké formáty. Na trhu najdete zateplovací minerální lamely s rozměrem 20 × 120 centimetrů, které jsou lehké a ideální pro namáhavou práci nad hlavou. Přinášejí výhodu kutilům a zručným řemeslníkům, kteří si dokáží snadněji stavební úpravy udělat i svépomocí.
Frézované lamely se vyrábějí v rozmezí tlouštěk od pěti do 15 centimetrů, pro citelný výsledek stavbaři doporučují použít tepelnou izolaci o tloušťce alespoň osm až deset centimetrů. „Je důležité upozornit, že zateplení stropu sklepa má význam pouze v součinnosti se zateplením fasády, protože jinak by nestačilo zamezit úniku tepla,“ zdůrazňuje Vladimír Beňo ze společnosti Knauf Insulation.
Při použití minerálních lamel v suterénu odpadá nutnost ochrany před deštěm, sněhem a větrem, takže je lze nalepit přímo na strop bez dodatečného kotvení. Nevyžadují ani konečný nátěr. Minerální lamely jsou ofrézované ze všech čtyř hran. Po jejich nalepení na podklad stropu vzniká mírně členitá plocha se zkosenými hranami, které vytvářejí lehký prostorový 3D efekt.
„Tím se dá do určité míry napravovat nerovnost podkladu. Při použití obyčejných lamel nebo desek mohou zvýraznit i malé nerovnosti na jejich stykových hranách, „upozorňuje Beňo. Pro stropy technických prostor jsou vhodné i dřevovláknité desky s cementovým pojivem. Mají dobrou tepelnou akumulaci a snadno se řežou na požadovaný tvar. Jsou nehořlavé, a tak jsou ideální hlavně do garáží. Dokáží účinně izolovat a tlumit hluk.
Sklepy a garáže v novostavbách dnes třeba řešit podle platných norem, které si v některých případech vyžadují použití výhradně nehořlavých materiálů. To znamená, že polystyren není vhodnou volbou. Tento požadavek splňují izolace z minerálních vláken bez dodatečných opatření a nátěrů, protože jsou absolutně nehořlavé a třídy D1.