Zvažujete koupi kožené sedačky? Poradíme vám, co si při její koupi všímat a co můžete od které úpravy kůže očekávat.
Oproti textilnímu vydrží čalounění kůží až čtyřikrát déle, ale jen tehdy, pokud bude kvalitní. Většinou se používá hovězí kůže, která se při zpracování dělí na někoho vrstev. Nejlepší je vrchní vrstva. Spodní – štěpka, je málo pevná, drsnější a téměř nepropustná.
Měla by se objevit pouze na místech, která nejsou zatěžovány. Mnohem větší komfort poskytují sedačky celé potaženy kvalitní kůží. Jak to poznáte? Přejděte rukou plynule ze sedací části na opěrky a potom na boky. Rozdíl v přechodu určitě pocítíte.
Vyznejte se v nich
Podle konečné úpravy líce se kůže dělí do čtyř kategorií – anilinová, broušená anilinová, semianilínová a upravovaná kůže. Nejkvalitnější je anilinová s minimální povrchovou úpravou. Zachovává si tak přirozenou strukturu se všemi nedokonalostmi a čas se pod ni podepíše neopakovatelnou patinou. Je hebká, pružná, přizpůsobuje se teplotě lidského těla.
Vyčítat jí možná, že je drahá a snadno se špiní. Povrch broušené anilinové kůže se jen lehce přebrousí, aby byl měkký, a ošetří olejem a vodoodpudivými látkami. Kvalitní semianilínová kůže je ošetřena anilinovým mořidlem a povrchovou úpravou, která překrývá malé nedostatky, sjednocuje barvu a zvyšuje její odolnost.
Zachovává si však jemnost, přirozený vzhled i dobrou prodyšnost, protože póry nejsou uzavřeny barvami. Sedací nábytek se čalouní převážně upravovanou, korigovanou kůží, protože je cenově přístupnější a snadněji se udržuje. Její povrch se brousí, zarovnává a nerovnosti se vyplňují zbroušenými částečkami. Pak se převálcuje, čímž se zakryjí zásahy a nerovnosti a kůže získá přirozený vzhled. Po nastříkání barevným lakem se stává odolnější, vhodnou na intenzivní používání, ztrácí však prodyšnost.
Hrubší či tenká
Při výběru je třeba si všímat i tloušťku kůže. Na velkých sedacích plochách zapomeňte na tenké, 0,8 až 1,1-milimetrové kůže. Ideální je tloušťka 1,5 milimetru. I hrubší kůže má být na dotek jemná, měkká a v ruce bez problémů skrčiteľná. Pokud chcete eliminovat roztažení, kterému se při kůži vyhnout nedá, sáhněte po prošívaných sedácích.
Péče
Pro všechny typy kůží platí, že prach z nich třeba odstraňovat tak často jako z ostatního nábytku. Na denní údržbu můžete použít i trochu navlhčený měkký hadřík, kterou otřete celý povrch. Jednou či dvakrát ročně kůži ošetřete. Používejte na to speciální čistící soupravy, které obsahují dva přípravky.
Jedním vyčistíte póry do hloubky, druhým kůži impregnuje, zvláčňuje a zabezpečíte její větší pevnost na další období. Na čalounění z anilinové kůže nepoužívejte vosk, protože zničí povrch. Používejte pouze přípravky na bázi vody, určené na neupravené povrchy. Navíc ho chraňte před sluncem a skvrnami od tekutin.
Bez chladu a potu
Anilinové kůže kopírují teplotu vašeho těla. V zimě tak nestudí a v létě se na nich nepotíte.