Čalouněný nábytek nám dokáže zútulnit byt, příjemně se na něm usíná, je příjemný na odpočinek a navíc se na něm skvěle sedí s přáteli, či rodinou. Pokud si zvolíte správný design, stane se tak ozdobou interiéru a naší pýchou.
Výhody čalouněného nábytku
Čalouněný nábytek je účelný, pohodlný, bezpečný, originální a na pohled velmi vábivý. Pokud vás časem omrzí jeho vzhled, můžete si ho dát jednoduše přečalounit.
Pohodlnost a účelnost
Čalouněné židle, pohovky a postele nám poskytují přesně to, co od nich vyžadujeme – pohodlí a relax při odpočinku či spánku. Jejich velkou předností je variabilita. Některé typy pohovek mohou sloužit k přespání návštěvy, případně je můžeme využít k ukládání věcí. Na trhu najdete i polohovatelné válendy, kde si můžete nastavit výšku na podepření hlavy podle toho, zda sledujete televizor, čtete knihu, nebo jen tak odpočíváte. Na čalouněné židli se vám sedí mnohem pohodlnější, jako například na celodřevěné, určitě oceníte i měkkou opěrku zad, díky které vás záda nebude při sezení bolet a dřít.
Bezpečnost
Pokud máte postel, která má čalouněný rám a čelo, získáte bezpečné místo, kde se prakticky nemáte o co udeřit. Oceníte to zejména tehdy, pokud máte malé děti, případně jste v seniorském věku. Čalouněné čelo postele můžete využít i ke čtení knihy, stačí, když si o něj opřete polštář.
Originalita a lákavý vzhled
Dnes máte na výběr různé čalouněné potahy s ještě zajímavějšími vzory a barvami. Proto si můžete vybrat originální kousek, kterým se budete pyšnit ve vaší domácnosti. Jejich barvu si můžete zvolit podle celkového stylu v interiéru, nebo si jednoduše zvolit dominantní barvu, která v místnosti vynikne.
Přečalounění nábytku
Výhodou čalouněného nábytku je, že si ho můžete jednoduše přečalounit jinou látkou. Lidé uvažují nad takovou možností v případě jeho poškození, případně při změně nábytku.
Druhy potahových látek
Čalouněné potahy se od sebe odlišují nejen barvou, ale i technickými parametry. Mnoho z nás si však vybírá látku podle barvy a vzorů tak, aby se hodila do interiéru. Oblíbené jsou zejména klasické látky, avšak ani různé typy koženek nejsou v ústraní.
Kvalita materiálu je nesmírně důležitá
Každý výrobce musí látku testovat pomocí otěru. My spotřebitelé pak získáváme informace o počtu otáček, které nám ve velké míře prozradí co to o kvalitě potahu. Přitom platí, že čím vyšší počet otáček je na výrobku, tím je kvalitnější. Znamená to, že si dlouhodobě zachová svůj vzhled a navíc bude odolný vůči oděru, či jinému vnějšímu opotřebení. Při namáhavých kusech nábytku – např. židlích v restauracích je třeba zvolit i vyšší množství otáček – alespoň 18 tisíc. Pokud však máte doma psa, kočku, či malé dítě sáhněte po kvalitnějším nábytku s vyššími otáčkami.
Teflonová povrchová úprava
Při namáhaných kouscích nábytku – jako jsou židle v čekárnách, restauracích, či nábytek v bytě, případně pokud máte doma zvířátko se doporučuje teflonová povrchová úprava. Tato povrchová úprava nám zajistí, že látka nebude tak špinavá, nebude se na ní usazovat prach. Pokud by náhodou k ušpinění došlo, jednoduše to otřeme navlhčeným hadříkem. Navíc mezi látkami s teflonovou úpravou a klasickými není velký cenový rozdíl.
Správná péče
Každý kus čalouněného nábytku vyžaduje odlišnou péči. Už při samotném výběru potahové látky byste měli vzít v úvahu, jakou péči si jednotlivý potah vyžaduje. Obecným pravidlem u všech čalouněných látek je, že jejich nesmíte umisťovat v blízkosti topných předmětů – radiátorů. Ani přímé sluneční záření není příliš ideální, může totiž způsobit vyblednutí barvy. Nesmíte zapomenout ani na vysávání čalouněného nábytku, aby se na něm shromažďování prachu. Malé nečistoty vyčistíte pomocí suché pěny, na hrubší zašpinění se využívá čistící látka perchloretylen. V žádném případě nepoužívejte benzínový čistič, může totiž rozpustit barvu. Snímatelné potahy se obvykle perou při teplotě 40 stupňů, koženky a kůži stačí přetřít vlhkou houbou.