Svět zjevně potřebuje uklidnit. Podvědomě totiž saháme po přírodních materiálech, rostlinných vzorech a ručních pracích.
Vzpomínáte si, jak před časem letělo všechno nablýskané, třpytivé, dokonale hladké? Tak ty časy jsou už pryč.
Nezáleží na tom, zda jste fanouškem vlnitých linií nebo geometrických vzorů – klíčovým trendem je totiž dotyk. Při výběru bytových textilií se stále lépe daří přírodním materiálem – a to i za cenu složitější údržby. Společnost asi potřebuje opět cítit pod rukama teplo a člověčinu.
Listové vzory
Pokud jde o motivy bytových textilií, prim hrají listy. Módním hitem jsou momentálně tropické rostliny – palmy, filodendrony … No pokud se vám do domácnosti džunglový divočina nehodí, stejně dobře budou vypadat motivy kapradin, lopuchu nebo byť potos (divý Jano) Zajímavým listy, od révy, přes břečťan až po lípu, jednoduše vidno stále častejšie.Nie náhodou se zelená stala barvou tohoto roku.
Bogolan či modrotisk?
Zahraniční distributoři bytových textilií si pochvalují zájem o přírodně barvené textilie. Na dračku jde hlavně bogolan (anglicky mudcloth). Jde o textilní techniku pocházející ze subsaharské Afriky, hlavně z Mali a povodí Nigeru. Principem je barvení a bělení textilií listy, kořeny nebo hlínou tak, aby vznikly zajímavé vzory v různých hnědavých odstínech.
Ve své podstatě „amatérskou“ verzi tohoto barvení možná znáte, pokud jste někdy zkusili barvit velikonoční vajíčka nebo menší textilie cibulovými slupkami, červenou řepou a podobně.
Pokud hnědá není vaše srdcovka, můžete dát šanci podobné technice přírodního barvení, která má na Slovensku dlouhou tradici – modrotisk.
Střapce, bambule, uzly
Důkazem, že navzdory technologizácii a „internetizácii“ čehokoliv, člověk stále potřebuje pracovat rukama, je přetrvávající trend manufakturní zdobení. Polštáře s třásněmi, různé ozdoby z makramé, pletené, hrubě tkané nebo háčkované bytové doplňky se dobře prodávají. Ti zručnější si je vyrobí i sami.
Frazada nebo guba?
Frazada je poměrně hrubá přikrývka (deka) s delším vlasem než běžně tkaná textilie. Je typická pro Latinskou Ameriku, čemuž odpovídá i její výrazná barevnost. Podobnou technikou se na Slovensku vyrábějí například Güby.
Gubárstvo bylo rozšířeno hlavně v okolí Humenného, Sobrance, Rožňavy. Původně valalská technika tkaní a plstění z ovčí vlny se od frazady liší tím, že nezvykne být pruhovaná ani výrazně barevná.