V repertoáru nepředvídatelného počasí, který je v naší zemi stále častější, nejsou silné bouře doprovázené masivním hromem. Kdysi se téma ochrany před bleskem dostalo do pozornosti a zájmu lidí …
Pro snížení ničivých účinků blesku na budovy a majetek se používá blesk. Tato zařízení poskytují umělou vodivou cestu pro zachycení a zvedání atmosférických výbojů. Jsou navrženy tak, aby se výboj blesku vyskytoval pouze ve sběrném zařízení. Pokud je venkovní blesková ochrana správně a v souladu s předpisy, obecně zajišťuje ochranu budovy před požárem, nikoliv však ochranu elektrických zařízení před nárazy. Kompletní ochranný systém proti bleskům se tudíž skládá z vnější i vnitřní ochrany. Tu zajišťují svody bleskových proudů a předpětí, které ochrání elektrospotřebiče před elektrickými a magnetickými jevy, které se šíří přes elektrickou síť, ale i přes anténu, modem či telefonní linku.
Stupeň ochrany závisí na úloze budovy
Bleskové rámy jsou umístěny co nejvyšší, aby se zmenšila dráha blesku a chránilo co nejvíce místa. Hromosvodem musí být chráněny všechny budovy, které slouží jako veřejné shromažďovací lidi, budovy, ve kterých je uložen značný majetek, samostatně stojící budovy na vyvýšených místech a budovy s historickým nebo kulturním významem. Při stavbě hromosvodu si však třeba uvědomit, že nemůže poskytnout 100% záruku ochrany, protože blesk může udeřit i do nižší budovy, čili teorie kuželové ochrany neplatí úplně. Je také nutné vědět, že větvený výboj může ovlivnit ještě více budov najednou.
Úroveň zabezpečení a cíl ochrany jsou definovány vlastníkem ve spolupráci s projektanty na základě analýzy rizika a nákladů. Proto se rozhodne umístit objekt do třídy ochrany před bleskem. Aktuální právní předpisy, které řeší ochranu před bleskem a přepětím, jsou shrnuty v mezinárodním souboru norem IEC / EN 62305, které byly kompletně převzaty do české soustavy norem ČSN EN 62305-1až 5 a nahradily normy ČSN 34 1390 a ČSN 34 1391.
Základní typy blesků
Blesk vzniká po skončení stavby, protože musí být připojen ke všem kovovým předmětům na střeše. V závislosti na tvaru a velikosti budovy rozlišujeme hromosvodu soustavy: hřebenové (pro domy se šikmými střechami), mřížové (používané obvykle při objektech s plochými střechami) a tyčové (pro objekty vyčnívající nad okolím, např. Věže, kostely, komíny apod.) Tyto typy blesků mají tři hlavní části: sběrné zařízení (záblesky), vodiče a uzemnění. Obecně platí, že svody mají být, v závislosti na použitých stavebních materiálů, 5 až 20 cm od stěny nebo střechy a mezi sebou vzdálené 15 m až 20 metrů, po obvodu celé budovy nebo alespoň na její protilehlých koncích.
Objekty, které vyžadují vyšší stupeň ochrany, mohou mít hromosvody umístěny vně budovy na stožáru, zavěšený mezi dvěma stožáry nad budovou nebo nejdokonalejší – klecový hromosvod.
Kromě klasických hromosvodů existují i aktivní hromosvody, které během bouřky blesky doslova přitahují, čímž zajišťují ochranu pro objekty v určitém dosahu.
Revize blesků
Při vytváření nového systému blesků se provádí počáteční revize. Další revize se provádějí každých 5 let a pokaždé, když dojde k úderu blesku. Nemusíte vynechat bleskovou kontrolu i při přestavbě, renovování nebo izolaci budovy. Budovy se zvýšeným rizikem výbuchu, požáru nebo stavebních materiálů s vyšší hořlavostí vyžadují revizi každé 2 roky. V některých zvláštních případech jsou tato období stále zkrácena. Revize blesku může provádět pouze oprávněná osoba, která má odbornou kontrolu a licenci k výkonu činnosti. Vizuální kontrola a kontrola měření budou prováděny v rámci pravidelného přezkumu. Blesk musí být opraven, pokud je přerušen vodičem ze sběrné tyče na uzemňovací tyče nebo zemnicí desku. Pravidelně, zda je hromosvod připojen na všechny kovové předměty umístěné na střeše (kovové olemování komínů, kovové okapové žlaby, plechové úžlabí, kovové okenní parapety a kovové součásti střešních oken) a také zda nedošlo k zeslabení některých částí v důsledku koroze nebo mechanického namáhání. Revizní technik sleduje i to, zda nedošlo k rozšíření nebo změně chráněné budovy a není nutná instalace dodatečných ochranných zařízení, měřením se následně kontroluje elektrická spojitost skrytých vodičů a hodnoty odporu uzemnění, přičemž odpor naměřený na měřicí svorce nesmí být vyšší než 15 Ohmů. kovové okenní parapety a kovové komponenty střešních oken) a také, že některé části nebyly oslabeny kvůli korozi nebo mechanickému namáhání. Revizní technik sleduje i to, zda nedošlo k rozšíření nebo změně chráněné budovy a není nutná instalace dodatečných ochranných zařízení, měřením se následně kontroluje elektrická spojitost skrytých vodičů a hodnoty odporu uzemnění, přičemž odpor naměřený na měřicí svorce nesmí být vyšší než 15 Ohmů. kovové okenní parapety a kovové komponenty střešních oken) a také, že některé části nebyly oslabeny kvůli korozi nebo mechanickému namáhání. Revizní technik sleduje i to, zda nedošlo k rozšíření nebo změně chráněné budovy a není nutná instalace dodatečných ochranných zařízení, měřením se následně kontroluje elektrická spojitost skrytých vodičů a hodnoty odporu uzemnění, přičemž odpor naměřený na měřicí svorce nesmí být vyšší než 15 Ohmů.
Nakonec je důležité si uvědomit, že správná funkčnost bleskosvodu je mimořádně důležitá, protože špatně navržený nebo poškozený blesk je nebezpečnější než žádný.