Mnozí z vás jsou pravidelnými návštěvníky saun a již si svůj život bez této léčebné a regenerační procedury nedovedou představit. Jiní si možná myslí, že saunování není to pravé a někteří mají také problém s překonáním ostychu ve veřejné sauně. Nabízí se sauna domácí.
Léčebná procedura v sauně je založena na střídání tepla a chladu – teplo působí v sauně a k ochlazení dochází při opuštění sauny a pobytu například v bazénku se studenou vodou. Doby, kdy se v saunách topilo uhlím, jsou pryč a v současné době se jako nejčastější zdroje tepla využívají plyn a elektrický proud. Tyto zdroje tepla dokáží snadno a rychle roztopit místnost sauny a dobře se regulují. Saunu lze zbudovat v podstatě v jakémkoliv prostoru domu – zahrada, sklep, suterén, podkroví nebo přímo koupelna. Je potřeba znát několik základních pravidel a zásad při budování a používání sauny. Než začnete s budováním, měli byste zvážit, kolik osob najednou bude saunu využívat – pro jednu osobu je nutné počítač zhruba s prostorem dvou metrů čtverečních. Pro rodinu se 3 až 4 členy by měla mít sauna plochu asi 7 merů čtverečních. Výška sauny bývá obvykle 2 a půl metru a vzdálenost horní lavice (pokud tam nějaká bude) od stropu přibližně 1 metr, aby se na ní dalo pohodlně sedět. Zařízení sauny i sauna samotná by měla odolávat teplotám kolem 130 st. Celsia. Při vybavování sauny byste neměli zapomenout ani na teploměr, vlhkoměr a žínky k masírování. Ceny saun se pohybují z závislosti na jejich velikosti – menší sauny přibližně od 40 tisíc korun. K ceně sauny je nutné připočítat samozřejmě ještě topidlo (od 8 tisíc korun) a vybavení, pokud není součástí sauny (lavice).
Dalšími alternativami terapie v teple jsou parní lázeň a infrakabina – vlhkost v parní lázni je stoprocentní a průměrná teplota vzduchu se pohybuje okolo 60 st. Celsia. Teplo v infrakabině vzniká působením infračerveného záření. Teplota v kabině je přibližně 60 st. Celsia a je tedy vhodná zejména pro ty, kteří mají pocit, že se v sauně dusí a je jim příliš velké horko. Infrakabiny se dodávají jako stavebnice, jejich montáž je tedy jednoduchá a pohybují je v cenách od 50 až do 120 tisíc korun.
Jaké jsou vlastně účinky sauny a proč bychom ji měli využívat? Při saunování se zvyšuje odolnost a imunita lidského organismu a člověk je hlavně v zimním období lépe chráněn před onemocněním. Působí blahodárně také na uvolnění svalového napětí, pomáhá při odbourávání stresu a zbavuje celkové vyčerpanosti. Po náročném pracovním týdnu není nic lepšího, než si na hodinku odpočinout v sauně. Pobyt v sauně má také vliv na pokožku a sliznice a mnohým se také mohou zlepšit dermatologické problémy. V neposlední řadě se také lidské tělo otužuje a zbavuje toxických látek.