Bílá hniloba cibule je rozšířená po celém světě. Při příznivých podmínkách může způsobit ztráty na úrodě až do výše 70 procent, proto její výskyt nepodceňte.
Výskyt bílé hniloby cibule ( Stromatinia cepivora syn. C lerotium cepivorum) byl potvrzen hlavně tam, kde se nedodržuje vhodný osevní postup. Na místech s pravidelným výskytem se nedoporučuje cibuloviny pěstovat zejména v zimním období.
Hniloba poškozuje cibuli kuchyňskou, česnek, šalotku, pórek a pažitku. Sklerocia dokáží v půdě přežít až 15 let. Optimální teplota na klíčení sklerocií je 14 až 18 ° C. Mycelia rostou při teplotě 5 až 27 ° C.
Příznaky napadení
Listy napadených rostlin zůstávají žluté a předčasně usychají. Celé rostliny zaostávají v růstu a postupně odumírají. Pokud dojde k silné infekci, rostliny rychle usychají na velkých plochách porostu. Pokud je naopak infekční tlak mírnější, rostliny odumírají ve skupinách po 2 až 40 kusů. Rostliny v centru těchto skupin usychají jako první a z nich se onemocnění postupně šíří na sousední rostliny.
Prvním příznakem onemocnění je výskyt bílého mycelia na bázi cibulí. Hniloba se postupně šíří vzhůru do zbývajících částí. Na odumřelých pletivech dochází k tvorbě drobných sklerocií. Po rozkladu pletiv hostitele se sklerocia uvolňují do půdy. Vývoj onemocnění může pokračovat na napadených cibulích i ve skladech.
Preventivní opatření
- Při slabším výskytu bílé hniloby se doporučuje odstraňování infikovaných rostlin z porostu spolu s půdou v jejich těsné blízkosti.
- I při tomto patogenů platí, že by se napadené rostlinné zbytky měli spálit.
- Další formou ochrany je i vápnění půdy na hodnotu pH kolem 7,0, kterým zredukujete výskyt hniloby.
- Cibuloviny by neměly pěstovat po sobě na stejném pozemku.
- Samozřejmostí je také používání zdravého rozmnožovacího materiálu.