Trh nabízí velké množství topných zařízení a jednou z možností vytápění jsou i akumulační kamna. Tato kamna si představíme v následujícím článku.
Základním principem akumulačních kamen a vložek je ukládání tepla do masy materiálu s vysokou akumulační schopností.
Doba sálání je pak závislá na hmotnosti materiálu použitého při stavbě a může se pohybovat v rozmezí několika hodin. Kamna tak rozdělujeme na lehká, polotěžká a těžká podle síly vyzdívky akumulačního materiálu. Pokud tedy máme těžkou stavbu, bude povrchová teplota topného tělesa kolem 50 0 C a výkon 0,68 kW / m2. Povrch kamen pak vyzařuje do svého okolí elektromagnetické vlnění, které se při pohlceni okolními předměty přeměňuje na teplo. Jedná se o pro nás přirozený způsob ohřevu podobnému slunění paprskem. Vzduch se tedy do kamen záměrně nepřivádí ani neodvádí ale pro rychlé počáteční zatápění v místnosti je možné kamna vybavit uzavíratelnými větracími mřížkami. Kachlové vložky jsou zvlášť konstruovány a nelze tak použít například vložku určenou na vytápění v horkovzdušném systému.
Při teplovodních kamnech je teplo vznikající hořením paliva v kamnech předáváno teplonosné kapalině – nejčastěji vodě. Ta ho pak distribuuje do dalších částí vytápěného objektu. Ideálním doplňkem teplovodních krbových kamen je v dnešní době akumulační nádrž, která dovoluje ukládat okamžité výkonové přebytky pro pozdější využití.
Na co je třeba dát pozor při výběru teplovodních kamen? Důležitý je podíl výkonu předávaného spotřebičem do svého okolí a do topného média (vody).
Na našem trhu je možné najít mnoho výrobků, u kterých tyto hodnoty ani nezjistíte, ale také takové, které už na první pohled slibují nereálné hodnoty zejména podíl výkonu na straně topné vody. Teplovodní vložka s velkým jednoduchým prosklením a relativně malým spalinovým výměníkem, u které je daleko nadpoloviční podíl výkonu do vody, by u nás měla zákonitě vzbudit nedůvěru.
Při nevhodné kombinaci malé místnosti a ohřívače, který předává příliš velký výkon do svého okolí, bude docházet k přetápění místnosti. Naopak místnosti vytápěny topným médiem budou chladné. Opačný případ nebývá tak častý, obyvatelé domu si vždy stěžují na studené radiátory v dalších místnostech, nikdy ne na nevyhřátá kamna.