Buďte efektivní a odřezky ze zeleniny, které běžně končí v koši využijte ještě jednou! Je to jednoduché, šikovné a dobré pro vás i vaši peněženku.
Pěstování zeleniny z kuchyňského odpadu je super způsob jak využít zeleninu na sto procent. Vždyť to, co by jinak běžně končilo v koši na odpadky či v ideálním případě v kompostéru, opět využijete při přípravě jídel.
Jarní cibulka
Použijete bílou část s kořínky, kterou vložíte do nádoby a mírně zalijete vodou. Dáte na slunné stanoviště a zelená část cibulky bude o pár dní opět k dispozici.
Mrkev
Celou mrkev se vypěstovat nepodaří, ale v tomto případě jde o její nať. Do nádoby s vodou stačí dát vrchní odřezky z mrkve a umístit ji na světlé místo.
Pórek
Postupujte stejně jako v případě jarní cibulky.
Římský salát
Jelikož se z něj využívají listy, tak kořenovou část vložte do misky s vodou. Dbejte o to, aby byl ponořen jen kořen. Dejte na slunné místo a místa, ze kterých jste řezali listy občas také pokropte vodou, aby Neuschl. Za nějaký čas začnou vyrůstat malé lístky. Tehdy už můžete salát přesadit do substrátu tak, že vyčnívá budou jen listy. Za několik dní naroste celá hlávka salátu.
Česnek
Při česneku je skvělé, že celý postup můžete stále opakovat. Stačí, když posadíte stroužek česneku kořenovou částí dolů a dopřejete mu sluneční paprsky a dostatek tepla. Po pár dnech česnek zakoření a vás budou těšit jeho zelené výhonky, které však třeba seříznout, aby rostlina nemíňala zbytečně energii a spíše ji investovala do vývoje cibulky.
Zázvor
Kousek zázvoru zasaďte do květináče, který umístíte na vlhké a teplé místo, které nemusí být příliš světlé. Za nějaký čas zapustí zázvor kořínky a vyžene nové výhonky. I při zázvoru platí, že proces lze opakovat donekonečna.