Vytvořte si voňavou zahradu

V zahradě jsou naše smysly ovlivňovány barevnými kombinacemi, vůněmi kvetoucích rostlin či zvuky, které vycházejí z korun stromů. K docílení takové atmosféry třeba vysadit druhy, které toto vše nabízejí. Víte, které?

Voňavá zahrada v minulosti

Trend vysazování voňavých zahrad pochází z romantického Anglie 19. století, proto i styl výsadby odpovídá anglickým záhonům. Již v minulosti lidé využívali aromatické rostliny na léčení a dnes si opět získávají popularitu ve formě biopreparátů, aromaterapie a přírodních léčiv. Navozují příjemnou náladu, některé dráždí naše smysly, jiné naopak zklidňují. Lákají i různý hmyz a motýli, které oživují zahradu. Rostliny nevydávají vůni pouze květy, ale i listy, kůrou, či dokonce plody. Voňavými látkami jsou éterické oleje, které rostliny produkují složitými procesy, přičemž při stejných druzích můžeme pozorovat různý obsah aromatických látek, podle podmínek prostředí. Vůně bývá odlišná i během dne, některé rostliny voní ráno, jiné přes den či v noci.

Záhon podle vůně

Abychom se mohli těšit z vůní, barev a tvarů po celý rok, výsadbu záhonů třeba důkladně naplánovat. Vhodné období na první vysazování je jaro. Při tvorbě voňavé zahrady se fantazii meze nekladou. Jediná podmínka je nesedla příliš mnoho aromatických rostlin spolu. Ideální je kombinovat rostliny příjemně vonící s rostlinami, které bujně kvetou a voní méně. Voňavé rostliny známe jako letničky, dvouletky, trvalky, ale i jako dřeviny, takže je z čeho vybírat. Na doplnění voňavé atmosféry můžeme použít i teplomilné rostliny v nádobách. Rostliny do záhonů volíme podle vůní, které jsou dominantní. Dělíme je na květinové, které prezentují růže, fialky, šeřík. Kořeněné vůně jsou přiřazovány převážně bylinkám – mátě, šalvěji nebo levanduli. Z ovocných vůní se v zahradě můžeme opájet vůní jahod, citrusů či jablek. Nesmíme zapomenout ani na pryskyřičnou skupinu, toto aroma vylučují do ovzduší různé jehličnany.

Aromatické rostliny:

Letničky: bazalka, hrachor, lichořeřišnice, povijnice

Dvouletky: slezovka, zvonek, fialka

Cibuloviny a hlíznaté rostliny: hyacint, lilie, šafrán, narcis, sněženka

Trvalky: echinacea, konvalinka, večernice, měsíčnice, ostrožka stračí, kosatec, máta, tymián, mateřídouška úzkolistá, funkia, denivka, monarda, levandule, šanta, pivoňka

Dřeviny: růže, šeřík, komule, jasmín, azalka, rododendron, kalina, lípa, akát

fialisko