Ne, není to metafora. Rodinné štěstí je možné vypěstovat. V květináči.
Rostlinka Soleirolia je u nás známá pod milým názvem „rodinné štěstí“. Je opředená pověrou, že se jí bude dařit pouze v případě, že je doma štěstí a klidná atmosféra. Pravdou je, že její drobné lístečky patří k těm z náchylnějších na své prostředí a pokud jste si domů „štěstíčko“ již několik krát přinesli a hned po několika dnech zvadly, chyb může být více.
1. Rostlinku zabíjejí přímé sluneční paprsky. Ty lístky spálí, až se jejich barva změní na tmavě fialovou, až hnědou.
2. Často se stává, že rostlinky jsou v obchodních centrech krátce před prodejem přesazeny do větších květináčů a substrát nedostatečně přilne k povrchu a kořínky jsou příliš malé na to, aby přijímali dostatek vláhy. Zkontrolujte to.
3. Je třeba postarat se o to, aby substrát rostlinky byl vždy vlhký. Pokud jednou proschne a rostlinka začne vadnout, jen málokdy se ji podaří zachránit. Obecně má v oblibě teplotu kolem 18 ° C a vyšší vlhkost v místnosti.
4. V případě, že vaše rostlinka začne příliš bujet, je možné, že jste ji prehnojili a je třeba ji prosadit. Do novopripraveného substrátu do těsné blízkosti Nasaďte část výhonků a je to.
5. Pokud vaše Soleirolia neroste v pěkném chomáčku, ale vypouští několik nesouměrných výhonků, znamená to, že místo, které jste jí vybrali není dostatečně světlé. Malé přemístění jí pomůže.