V tomto období se snažíme jíst více ovoce a zeleniny, abychom z nich získali vitamíny, které nás mají ochránit před nachlazením či virózami. Jíme většinou citrusové plody, případně jablka, ale víte, že mnoho vitamínů se ukrývá v „obyčejných“ bramborách?
Uvádí se, že ve středně velkém uvařeném bramboru je 10 mg vitamínu C, což představuje asi jednu osminu denní potřeby dospělého člověka. V nových bramborách je ho ještě dvojnásobně více. Vzhledem k tomu, kolik brambor sní za rok průměrný Slovák, můžeme brambory považovat za nejvýznamnější zdroj vitamínu C u nás. Množství vitamínu C v hlízách však po sklizni velmi rychle klesá – už po třech měsících nesprávného skladování je ho v bramborách o 30% méně.
Aby si zachovaly co nejvíce živin
Množství vitamínu C, ovlivňuje i jejich kuchařská úprava. Přestože je vitamín C citlivý na zahřívání, stále se ho zachová dost na to, aby byly tepelně upravené brambory jeho užitečným zdrojem. Brambory třeba vařit v minimálním množství v hrnci s pokličkou a nevařit jejich zbytečně dlouho. Nekrájejte je na velmi malé kousky a nedávejte je do vody dlouho předtím, než je budete vařit. Během vaření je zbytečně nepromíchávejte.
Plné zdraví
Brambory obsahují i vitaminy skupiny B, kyselinu listovou či foláty. Jsou také významným zdrojem draslíku i selenu, nachází se v nich i malé množství hořčíku a železa. Hlízy se žlutou a načervenalou dužinou obsahují antioxidanty, například karoteny a flovonoidy. A neobsahují téměř žádný sodík.
Vyzkoušejte šťávu
Zdravá je i surová šťáva z brambor. Je téměř bez chuti, a tak si ji můžete smíchat s jinými šťávami, například mrkvovou. Na oslazení lze použít med. Je vhodná pro lidi s cukrovkou či vysokým tlakem, je ideální k léčení trávicích problémů a nadbytku kyseliny žaludeční, zabraňuje tvorbě močových kamenů, pomáhá detoxikovat organismus, snižuje hladinu cholesterolu, vyplavuje z těla kyselinu močovou či pomáhá při hubnutí.