Jak zazimovat sekačku

Aby vám sloužila co nejdéle, je dobré, pokud její věnujete čas před tím, než ji po skončení sezóny zatlačíte do garáže. Po poslední seči obětujte chvíli času a jarní start bude zaručeně bezproblémový.

Očistěte ji

1. Prvním krokem je důkladné očištění od zbytků trávy. Pozornost věnujte spodní části, kterou očistěte plastovou nebo dřevěnou škrabkou. Můžete ji očistit i vodou z hadice. Dávejte pozor, abyste nestříkali silný proud vody na ložiska. Od zbytků trávy očistěte i motor a prostor kolem něj – můžete použít i kompresor na vyfukování nečistot. Vrchní část a skelet otřete od prachu a vysušte od případné vody po mytí.

Je nutná výměna?

2. Průměrně zručný člověk si umí na zimu poradit i se základní údržbou motorové části. Při sečení v prašném prostředí je vhodné při zimní údržbě vyměnit vzduchový filtr. Zkontrolujte hladinu oleje v motoru a dle potřeby zvažte jeho výměnu. Při výměně se řiďte instrukcemi výrobce – interval bývá podle odpracovaných motohodin, minimálně však jednou za sezónu. Pokud sekačku uskladňujete na suchém a teplém místě, můžete olej vyměnit už před zazimováním. Pokud nemáte takové prostory, vyměňte ho až před jarní sezónou. Zkontrolujte svíčku a v případě potřeby ji rovněž nahraďte novou. Pokud si při těchto úkonech nevěříte nebo je sekačka v záruce, svěřte její údržbu odbornému servisu.

Pryč s benzínem

3. Pokud zůstal v nádrži benzín, na zimu ho tam určitě nenechávejte! Je dobré ho vypustit nebo nechat sekačku po poslední seči běžet, dokud se nespotřebuje. Případně použijte speciální aditivum, které zabrání zvětrání benzínu.

Nabruste nože

4. Při rotační sekačce věnujte pozornost nožem. Je dobré je nabrousit tak, aby byly připraveny na jarní start. Pokud je nůž poškozen, je třeba jej vyměnit za nový. Po nabroušení jej můžete jemně natřít tenkým olejovým filmem, aby přes zimu neskorodoval a nepoškodil se.

Vsaďte na odborníky

5. Pokud máte vřetenovou sekačku, postup při údržbě motorové části je obecně stejný jako u rotační. Údržbu vřetena svěřte specializované firmě, která ho nabrousí a nastaví. Nabroušení vřetene je určitě činnost, kterou doma neuděláte, protože se na to používá speciální stroj. Tento úkon proveďte na podzim, aby vás jaro nezastihla nepřipravené.

Pomůže olej

6. Jako poslední namažte lanka a třecí místa na sekačce, aby se nic nezadŕhalo a všechno šlo snadno. Při mazání buďte však opatrní, abyste maziva nepoužili příliš mnoho, protože vytékající olej nebo mazadlo trávníku na jaře určitě neprospěje.

Nezapomeňte dobíjet 

7. Pokud vlastníte sekačku s elektrickým startérem, na zimu baterku vyberte a jednou za čas ji dobijte, aby nedošlo k jejímu úplnému vybití a poškození. Sekačku je dobré uskladnit na místě, kde není vlhko a teploty neklesají pod bod mrazu.