Zima nemusí mít jen šedou a nevlídnou podobu. Zahrada může být i v tomto ročním období zajímavá. Jsou to zejména jehličnany a stálezelené keře, které nyní vynikají a žádají o pozornost. Jindy v roce jim totiž konkuruje okolní zeleň. Co-to může i rozkvést. Nejen v interiérech, ale i přímo v zahradách.
ÚKOLY NA ZIMU
trávník
Pokud nemrzne, odstraňujte z něj napadané listí. Během zimy něj nevstupujte.
živé ploty
Přestárlé živé ploty nyní lze omladit stříháním, stejně i staré a nevzhledné listnáče.
okrasné stromy
Kmeny mladých jedinců třeba na zimu obalit třtinové rohožemi.
exotické rostliny
Nezapomeňte zkontrolovat jejich zimoviště. Pokud je slunečno a nemrzne, místnost třeba vyvětrat. Zkontrolovat byste měli i zimující cibule a hlízy.
jehličnany
Pokud je slunečno a nemrzne, bude nutné zalít nově vysázených jedince. Nesmíme zapomínat ani na ty v nádobách.
čemeřice
Můžete si nakoupit bohatě kvetoucí rostliny a vyzdobit si jimi okolí domu, balkon nebo terasu. Do volné půdy se mohou vysazovat až na jaře.
skalky
Během zimy kontrolujte neporušenost zimního krytu. Zkontrolujte, zda do skalky nestéká voda z okapu – to se nesmí stát.
dřeviny
Z větví nezapomeňte setřásat těžký sníh. Sloupovité jehličnany, zejména mladší jedince, je dobré mít během zimy svázané.
jezírko
Pokud v něm zimují ryby, důležité je postarat se o to, aby zcela nezamŕzalo.
pokojové rostliny
Nezapomeňte jim dopřát dostatek světla, vláhu a přiměřenou teplotu. Přihnojovat stačí jen kvetoucí druhy a ty, u kterých je žádoucí reprezentativní vzhled. I to jen slabší koncentrací hnojiva.
Vřesovec
Tato drobná dřevina s malými kvítky je obvykle v prodeji během zimy. Vybírat si můžete bíle, fialově nebo růžově kvetoucí kultivary. Vřesovec (Erica carnea) je nenáročná, každoročně bohatě kvetoucí rostlina. Vytváří husté koberce – vysadit si ji můžete na větší plochy, využít se dá i do vřesoviště či do skalek. Vřesovce vysazujte ve skupinkách, vždy s celým a neporušeným kořenovým balem. Ne však nyní do zmrzlé půdy, počkejte do jara. Dočasně je můžete pěstovat uvnitř v květináči.
Rostliny v nádobách
Listnáče, jehličnany, růže a bambusy mohou zimovat v nádobách v exteriéru za předpokladu, že budou na chlad dobře připraveny. Nejdůležitější bude nádoby izolovat zespodu – použijte polystyrénové desky, podložky ze dřeva, rohože z kokosových vláken. Květináče můžete obalit bublinkovou fólií, jutovinou nebo slaměnou rohoží. Podle možnosti materiál pevně přichyťte kolem jednotlivých květináčů. Rostliny budou více chráněny, pokud je umístíte do těsné blízkosti stěny domu. Pokud nemrzne, můžete je i polít.
Zahradní změny
Zimní období se dá výborně využít k plánování změn v zahradě, které je pak dobré zrealizovat v následující sezóně. Změny si třeba důkladně promyslet, výběr rostlin nebo materiálů ověřit na internetu nebo v odborné literatuře. Dobré je vše si sepsat. Na jaře pak už jen třeba vyrazit do zahradních center na nákupy. Naplánovat si lze například vybudování nových zpevněných ploch, oplocení nebo výsadbu zajímavých dřevin. Pokud si nevíte rady, obraťte se na zkušené odborníky.
Nápadnější jehličnany
Jehličnany – to nejsou jen tuje. Inspirujte se a naplánujte si nákup nových druhů do své zahrady. Nenáročné a dlouhověké jsou borovice, vyberete si z množství druhů a pěkných kultivarů. Klasikou jsou smrky, opět dostat zajímavé druhy a kultivary. Jedle potřebují vlhčí půdu a vyšší vzdušnou vlhkost. Nic nezkazíte ani Tisem. Odolné jsou některé druhy cypřišů nebo cedry, které mohou být v zahradě nádherným solitérním prvkem. Snažte se vybírat tvarově i barevně zajímavé jedince.
Pokud je to nutné, v tomto období je nejlépe seříznout nemocné, poškozené nebo ohrožující stromy. Vždy je vhodné udržovat vzdušnou a nepříliš hustě rozvětvenou korunu. Dřeviny s kulovitou korunou třeba řezat až na konci zimy. Při řezu dřevin vždy respektujte čas kvetení. Druhy kvetoucí v létě řežte na konci zimy, druhy kvetoucí na jaře až po odkvětu – připravili byste se o květiny. Pokud však chcete dřeviny výrazně zmladit, můžete tak učinit kdykoliv, pokud nemrzne. Na řez použijte vždy jen ostrou pilku.