Rozhodnutí o tom, z čeho budete stavět, patří při stavbě rodinného domu k jedním z prvních a nejdůležitějších rozhodnutí vůbec. Určitě byste se při něm měli spoléhat na fakta, ne na fámy a mýty, které mezi lidmi kolují. Podívejme se tedy podrobně na nejfrekventovanější mýty o cihlách a pórobetonu.
Dnešní cihly jsou křehké, často se lámou a rozbíjejí
Dnešní velkoformátové cihelné bloky jsou kompromisem mezi hmotností a pevností. Hmotnost totiž souvisí i s dalšími vlastnostmi, zejména se schopností tepelně a zvukově izolovat. Tepelněizolační cihly musí být co nejlehčí, zvukově izolační naopak co nejtěžší, takže vedle lehkých tenkostěnných cihlách existují i těžké a robustní. Nelze tedy paušálně říci, že cihly jsou křehké. Tenkostěnné tepelněizolační cihly jsou, logicky, citlivější než masivní zvukově izolační. Jsou však dostatečně pevné a zaručeně mají požadovanou pevnost v tlaku v poloze, ve které se zabudovávají do zdiva. K jejich poškození může dojít například při nesprávné manipulaci či přepravě, což však platí pro všechny stavební materiály.
Pórobeton silně nasává vodu
Pórovitá struktura tohoto materiálu svádí k předpokladu, že je nasákavý. Není to však tak. Uzavřené póry, které jsou pro pórobeton typické, sotva vyvíjejí kapilární síly. Vodu tedy absorbují velmi pomalu, což dokazují i zkoušky působení vody na nechráněné zdivo z tvárnic Ytong. Podle těch je pravdou přesný opak – hodnoty nasákavosti pórobetonu jsou ve srovnání s jinými zdicími materiály velmi dobré a i při dlouhodobém působení vody je výška vzlinutia jen malá.
V odborné literatuře najdeme i údaj o maximálním nasycení stavebních materiálů vodou, který vyjadřuje poměr mezi hmotností vody obsažené v pórech a hmotností suchého materiálu. Pro pórobetony je to poměrně vysoká hodnota, protože mají vysoký obsah pórů a nízkou vlastní objemovou hmotnost. V praxi je však tento stav téměř nedosažitelný. Na to, aby voda vyplnila všechny póry v pórobetonu, který ji sám nenasává, musí být dovnitř doslova vtlačena. Zkušenosti ukázaly, že při povodni trvá 2 až 3 dny, dokud se stěna z Ytongu nasytí vodou. Pevnost nasáklých tvárnic mírně poklesne, ne však natolik, aby to ohrozilo statiku domu. Po vyschnutí se jejich pevnost i tepelně technické vlastnosti vrátí na původní hodnotu.
Aby zděné domy splnily požadavky dnešní normy, musí se zateplit
Pravdou je, že nemusí. I když jsou dnes požadavky na tepelněizolační vlastnosti obvodových konstrukcí opravdu vysoké, výrobci zdících materiálů se s nimi úspěšně poprali. Pokud však hledáte nejvýhodnější řešení, nečekejte jednoznačnou odpověď. Ta závisí na konkrétním projektu, od požadovaných tepelněizolačních vlastností, velikosti, tvarové náročnosti domu apod. Někde více vyhovuje jednovrstvé zdivo bez zateplení, jinde je vhodnější zateplit. S rozhodnutím vám může pomoci i výrobce stavebního materiálu, jehož poradce posoudí projekt, optimalizuje případné kritická místa a doporučí nejvhodnější skladbu. Tuto službu poskytují renomované firmy bezplatně.
Stavba zděného domu trvá dlouho. Mnohem rychleji postavíte dřevostavbu
Ani zde není realita taková jednoznačná. Existuje několik typů dřevostaveb a šampiony v rychlosti jsou jen ty montované ze stěnových panelů. Stěny jednoduchého přízemního domu smontuje zkušená firma asi za dva dny, další čtyři trvá dokončení krovu a položení krytiny. Velmi však nezaostávají ani zdicí materiály – z pórobetonu Ytong postaví zkušení mistři jedno podlaží za 1 den, další den trvá armování stropu a asi půl dne jeho betonáž. Podobně rychlé je i zdění z broušených cihel.
Rychlost stavby krovu závisí na jeho složitosti a zkušenosti mistrů – stejně u všech typů domů. Kdybychom i mluvili o rozdílech v čase, při hrubé stavbě půjde maximálně o dny. Mnohem déle trvá příprava (projekt, povolení, základy …) a dokončovací práce (rozvody, povrchové úpravy atd.). Zde se už bavíme o měsících. Rozdíly přitom nesouvisí s materiálem stěn, ale s náročností projektu, odladěním detailů a zkušeností realizační firmy. Nejrychlejší je tedy stavba jednoduchého typového domu dodaného na klíč zkušenou firmou bez ohledu na technologii výstavby.