Jedním ze způsobů, jak si zkomplikovat pobyt v kuchyni při přípravě pokrmů, je například obklopit se špatnými pánvemi. Každý povrch má jiné vlastnosti a je určen pro přípravu jiných jídel. Poradíme vám, jak nenechat kuchyňské nádobí, aby sabotoval vaše jídla.
Pokud vybíráte novou pánev do kuchyně, rozmyslete si, jaký pokrm na ní chcete připravovat a kolik chcete do koupě nové pánve investovať.Možno vám přijde vhod několik informací o materiálech a kuchyňských pánvích vyrobených z nich.
Měděné pánve
Měď je vysoce kvalitní povrch, který skvěle vede teplo. Měděná pánev je vhodná pro přípravu všech typů jídel, příprava jídla trvá kratší, což má výhody. Jídlo uvaříte rychle, krátkým vařením se z něj nevytratí tolik zdraví prospěšných látek jako u jiných površích a šetříte i energii. Rozhodně ji však nemyjte v myčce, jinak svou drahou pánev nenávratně poškodíte.
Nerezové pánve
Pro přípravu palačinek nerezové pánve určitě nepoužívejte. Aby pracovali, jak mají, musíte na ně použít více oleje, případně jejich poctivě vyhřát na provozní teplotu. Ideální jsou na běžné vaření a dušení. Snesou i tvrdší zacházení, příbor nebo drátěnka jim nepřekáží.
Teflonové pánve
Teflonové pánve jsou kuchyňské evergreen. Jejich největší výhodou je, že se na nich jídlo nepřipaluje. V současnosti je však již tento povrch překonán kvalitnějšími materiály. Pokud ji však máte doma, dávejte pozor na to, abyste teflonovou pánev nepřehřáli, zvláště pokud bude prázdná.
Hliníkové pánve
Hhliník je lehký povrch s výbornými tepelnými vlastnostmi, který se však může rychle poškrábat či zbarvit. Jsou vhodné pro lidi s dietami vyžadujícími snížený příjem tuků, protože při vaření na hliníkové pánvi je potřebujete skutečně minimum.
Litinové pánve
Litina je jako materiál nepřekonatelný v rovnoměrném opékání potravin. Ideální je také na pomalou přípravu velkých jídel, masa a zeleniny. Navíc víkem nabírá na kvalitě, protože póry na povrchu pánve absorbují tuk a zlepšují její kvalitu.