Pravidelné vysávání a s času na čas důkladná hloubková očista. To je pozornost, kterou vyžaduje koberec za své služby.
Dlouhou životnost koberce dosáhnete pravidelnou a správnou údržbou. To nejlepší, co pro koberec můžete udělat, je vysávání. Koberec vysávejte podle potřeby, nejméně však jednou týdně, namáhaná místa i častěji. Při vysávání používejte hladkou hubici. Drsné štětiny narušují vlákna koberce, čímž zkracují jeho životnost. U koberců platí, že špínu třeba odstranit hned. Mnohem více námahy bez 100% výsledku dá vysát drobky ušliapané do koberce, jak jejich okamžité vysátí.
Nedejte skvrnám čas
Rychle třeba reagovat i při vzniku skvrn. Pokud to necháte na později, nemusí se vám podařit skvrnu odstranit. Rozlitou tekutinu nejdříve vysajte tkaninou, případně savým papírem. Koberec nedrhněte, ale jemně stírejte od okrajů ke středu skvrny houbičkou namočenou ve vlažné vodě se šamponem.
Na odolnější fleky je účinnější sprej či prostředek určený na odstraňování skvrn. Ten nechte na koberci chvíli působit, následně ho odsajte a místo vyčistěte roztokem tekutého šamponu a vody. Při koupi odstraňovače skvrn si všímejte, na jaký typ koberce je určen.
Důkladná očista
Staré známé drhnutí kartáčem a litry vody dnešním kobercům nedělá dobře. Pokud se koberec rozhodnete čistit ručně namokro, tak houbičkou nebo textilií. Velký pozor si musíte dát na promočení koberce, zvláště pokud má jutový podklad, který by se mohl po vyschnutí srazit. I lepidla, kterými se lepí podkladové vrstvy koberců, ztrácejí při dlouhém působení vody své vlastnosti. Časová perioda na důkladné hloubkové čištění koberce není stanovena. Pokud není koberec znečištěný, stačí mu taková údržba i jednou za dva roky.
Pro koberce je ideální suché čištění práškem či strojové parní a vlhké čištění. Při koupi celoplošných koberců dostanete doporučení přenechat práci specializované firmě. Chcete-li čistit koberce pod vlastní taktovkou, na trhu najdete víceúčelové vysavače na suché a mokré vysávanie.Pri kusovém koberci se více jako investice do tepovače vyplatí dát koberec vyčistit v čistírně. Tam patří zejména koberce s vysokým vlasem, z nichž prášek na suché čištění dokonale nevysajete a ani ručně namokro je důkladně nevyčistíte.
Jaký koberec se nejlépe čistí?
Nejvděčnější a nenáročné na údržbu jsou koberce s nízkým smyčkovým vlasem. Umělá vlákna nenasaje tekutinu do struktury vlákna tak jako vlněné. Koberce z umělých vláken jsou odolné a stálobarevné. Na druhé straně, vlněné mají díky lanolinu schopnost odpuzovat nečistoty, čímž si koberce Udržuj dlouho pěkný vzhled.
Vlně přisuzována nevýhodou je, že ji mají rády moly. Tento problém řeší protimoľová úprava koberců i fakt, že výskyt molů je v dnešních časech vzácný. Pokud se byt či dům udržují v čistotě, obavy z molů jsou zbytečné. Po položení ručně tkaného vlněného koberce zjistíte, že se z něj uvolňují vlákna. Je to běžný jev, který během dvou-tří měsíců ustane. V tomto období se doporučuje koberec udržovat jen metličkou, případně vysávat slabým tahem.