Seznamte se s konstrukčním systémem z polystyrenu

Chcete při stavbě domu šetřit čas i peníze, nenamáhat se a získat příjemné prostředí na bydlení? Máme pro vás řešení!

Jeho podstata je princip ztraceného bednění, kde polystyrénové tvarovky nebo desky tvoří nejdříve formu na betonovou směs a po jejím vytvrzení se stanou součástí svislých nebo vodorovných konstrukcí. Zatímco betonové jádro zpevňuje konstrukce, ztracené bednění stavbu tepelně i zvukově izoluje.

Polystyren, který spolu s betonem tvoří vícevrstvý zeď, je pevný a bez deformace přežije zatížení vlhkou betonovou směsí. Díky optimálním vlastnostem je systém předurčen pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Vnitřní izolant umožňuje rychlé zvýšení teploty při vytápění, vnější zabraňuje prostupu chladu v zimě a přehřátí v létě.

Rychle postavené

Výhody různých druhů tvárnic a panelů lisovaných ze speciálního polystyrenu oceníte, jakmile vám je přivezou na stavbu. Přestože prvky jsou dost velké, dlouhé přibližně metr a vysoké kolem 25 cm, jsou lehké. Poradíte si s nimi vlastníma rukama, na manipulaci nepotřebujete žádné mechanismy. Technologie výstavby je jednoduchá a může ji kvalitně zvládnout každý stavebník sám.

Na stavbu zdí jsou určeny tvarovky, které mají vymačkané suché zámky a pomocí nich je skládáte do sebe jako kostky lega. Postavíte si tak bednění, vložíte svislé a vodorovné ocelové dráty na zpevnění a zalijete betonovou směsí. Vzniká tak zcela kompaktní betonová stěna bez tepelných mostů s izolantem na obou stranách.

Tím, že tepelná izolace se stává součástí stěny při betonáži, má jiný charakter než dodatečně montovaná izolace. Je bez mezer, spojena s nosnou stěnou a povrch tvarovky není řezaný jako při standardním zateplení.

Stěnové prvky ze speciálního polystyrenu se vyrábějí v tloušťkách od 5 cm do 20 cm. Jednotlivé tloušťky stěn lze mezi sebou variabilně kombinovat, například: 5 + 5 cm, 5 + 15, 5 + 20 cm, 15 + 15 cm, 20 + 20 cm, přičemž už kombinace 15 + 15 cm dosahuje teplotnotechnické hodnoty pro pasivní dům. Betonová vrstva je obvykle hrubá 15 cm.

Z polystyrenu nepostavíte jen stěny. Z panelů zapadajících do sebe pomocí drážek poskládáte i strop. Je třeba ho vyztužit a po zabetonování plní tvarovky izolační funkci. Systém kromě stropních a střešních panelů obsahuje i tvarovky nadokenních překladů, okenních ostění.

Rychleji dokončeno

Díky vlastnostem a rovnosti stěn jsou jednodušší, rychlejší a levnější všechny rozvody instalací i povrchová úprava. Elektroinstalace a jiné rozvody se vyřezávají přímo do polystyrénové stěny bez zbytečného bourání, prachu a hluku. Vnitřní 7 až 10 cm hrubý polystyrénový panel umožňuje zapuštění větších kanalizačních potrubí a instalací.

Počítat můžete také s úsporami na omítkách, protože na hladkou rovnou stěnu netřeba tolik materiálu jako na cihlovou. Vnitřní stěna může být upravena sádrokartonem lepeným na cementové lepidlo, omítkou, skleněnou tapetou. Na první pohled je výsledná stěna stejná jako jiné. Je stejně tvrdá, hladká, ale na rozdíl od ostatních je teplota vnitřního povrchu maximálně o 1 ° C nižší než teplota vnitřního vzduchu.

 

Na vnější úpravy se používá standardní systém fasádních omítek, případně jakákoliv jiná povrchová úprava. Má i nedostatky Tak jako každý stavební systém, i polystyrénový má své nedostatky. Ačkoli je tvrdý a pevný, můžete na stěnu věšet předměty jen v omezené hmotnosti. Pro těžší skříňku musíte příchytky zavrtat až do betonu, což není jednoduché. V případě ještě těžších věcí se doporučuje zabetonovat kotvící prvky už při stavbě.

Polystyrenové tvárnice mají výborné tepelněizolační vlastnosti, ale s „dýcháním“, tedy propouštěním vodních par je to u nich horší. Nižší difuze vodních par potřebuje vhodnou kompenzaci moderními způsoby větrání prostorů.

A ještě pár kladů. Největší výhoda tohoto konstrukčního systému je bezespárové spojování tvarovek či panelů, čímž se eliminují tepelné mosty. Minimum mokrých procesů zase zaručuje rychlejší vyzrálost stavby, která je spíše obyvatelná, nevznikají problémy s vlhkostí ve stěnách. No a nakonec ve srovnání s klasickými materiály má tento systém při zachování tepelných parametrů menší tloušťku, čímž dokážete navýšit vnitřní plochu až o 15%.

Rychle postavené

Polystyrénové prvky jsou velké a lehké, výstavba s nimi velmi rychle kupředu. Izolace a konstrukce jsou dokončeny v jediném procesu.

 

Svislá ocelová výztuž

V závislosti na charakteru stavby se osazuje mezi panely před betonováním.

 

Vodorovná výztuž

Každý polystyrénový blok se skládá ze dvou desek, které spojují speciální plastové konektory. Sestavený systém se pak vyztuží i vodorovnou ocelovou výztuží uvnitř stěny.

 

Fáze betonování

Důležitá je správná konzistence betonové směsi, aby se dostala do všech míst bednění. Systém musí být vyztužen podle statických výpočtů.

 

Klady a zápory polystyrenového systému:

+ Bezespárové spoje a eliminace tepelných mostů

+ Minimum mokrých procesů

+ Menší tloušťka v porovnání s klasickými systémy při stejných tepelných parametrech, s tím souvisí větší vnitřní plocha

+ Jednoduchá instalace rozvodů elektřiny, vody

+ Úspora omítek, rovné stěny nepotřebují tolik materiálu jako zděné

– na těžší věci zavěšené na stěně třeba už při stavbě zabetonovat kotvy

– systém je difúzně uzavřený, proto potřebuje nucené větrání