Doma chceme odhodit starosti, zpomalit rozlítané myšlenky a pookřát.
Na čerpací stanici dobrých pocitů a energie netřeba ani rozsáhlé rekonstrukce, stačí pár zlepšení. Soukromý svět Potřebuje ho každý. Místo, kde bude člověk sám se sebou, zbaví se negativních pocitů a zrelaxuje. Přitom nejde o to, zda žije v dvoupokojovém bytě nebo v domě s pěti ložnicemi. Člověku na relax stačí malý prostor. Vyčleníte si ho například malým běhounem či kobercem. Pak už jen doladíte detaily, které pomohou tělu i mysli najít uvolnění.
Přírodní prostředí
Dřevěné podlahy se nahradily slepenými pilinami, poctivé rámy oken plastem, koberce z přírodních tkanin syntetickými vlákny a kolem nás září mobily a wi-fi. Podle feng šuej jsme ve stresu pro malý kontakt s přírodou. Koutek na relax by měl proto obsahovat kameny, přírodní materiály a hlavně květiny.
Například orchidej je meditační květ, který naladí psychiku na pohodu. Potěší i azalka a klasické zelené rodinné štěstí. Bonsaj vtáhne sílu stromu přímo k vám. Stačí se dotknout jeho kůry a pocítíte příval energie.
Správné sezení
Důvodem vnitřního stresu a napětí je nesprávné držení těla během dne. Koutek na relax proto musí být vybaven pohodlným sezením. Pozor, nemylte si ho s válením na gauči. Důležitá je vzpřímená páteř. Nejlepší jsou meditační polštářky nebo takzvané zafu sedadla.
Přesně určeny na uvolňující sezení v pohodlném tureckém sedu nebo lotosovém květu. Plněné špaldou a pohankou přivádějí přírodní prostředí přímo pod zadek. Na takové relaxační cvičení stačí čtyři čtvereční metry a zavřené oči. Stačí jednou denně na 20 minut udělat své páteři i psychice službu.
Krásné vzpomínky
Dalším parametrem relaxační zóny je dostatek přírodního světla a oblíbené suvenýry, obrazy, malby, fotografie či knihy. Předměty, které vám připomenou hezké stránky života. Suvenýry umí vyvolat stejně krásné pocity jako dovolenkové fotografie. I v éře mobilních telefonů a digitální optiky je fajn krásné věci vytisknout na papír a použít v relaxačním koutku.
Tibetské misky
Nepodává se nich žádné jídlo, ale mají schopnost nakrmit duši. Buddhističtí mniši je používají k navození stavů pohody před meditací. Krouživým pohybem paličky se rozezvučí harmonizujícím zvukem, který proniká až do nitra těla a vyvolává příjemné pocity a emoce. Miska je estetickým doplňkem, který prostor k odpočinku i vizuálně oddělí od okolního světa.
Hudba nebo ticho
Dvě variace, které na relaxaci potřebujete. Při samotě se můžete nechat unášet tichem, které léčí. Zrelaxovat v domě plném dětí je možná na první pohled tvrdý oříšek, ale stačí sluchátka a odstřihnete svět běžných hluků. Ideální jsou na poslech zvuky přírody, tibetské mantry, zenové hudební variace či léčivé tóny klasických hudebních nástrojů jako klavír a housle.
Závěs
Padne jako ulitý na stěnu namísto ozdoby. Pokud použijete kolejničky, víte například pomocí něj v jedné místnosti oddělit svůj prostor samoty. Závěs působí vždy dobře a zjemňuje, zda je u okna, u postele, nebo v rohu. A barva? Zelená, krémová, fialová, jemně růžová. Napomáhají uvolnění.
Svíčky
Představují Domestikovaní podobu planoucí vatry, která má na psychiku očistný charakter. Šamani dones pracují s plamenem. Je základním prvkem při meditaci. Soustředění na hoření uvolňuje psychické napětí a plamen svíčky zklidňuje. Nikdo se nedokáže dlouho rozčilovat, pokud zaměří svůj pohled do plamene. Oheň spálí špatné myšlenky.
Ideální vůně
Už předchůdce moderní medicíny Avicenna považoval vonné oleje za prostředek k uvolnění duše i těla, čímž se zharmonizuje jemná energie a organismus může fungovat správně. K vytvoření harmonie duše a těla stačí aromalampa a správně esenciální oleje.
Pozor na chemii
Pozor na vůni se svíčkou v jednom balení. Nejsou ideální volba jako ani aromaterapie do elektřiny. Osvěžovače vzduchu běžně obsahují chemické sloučeniny, které sice příjemně voní, ale tělu přinášejí zátěž. Nejlepší alternativou je přírodní zdroj vůně v podobě olejů a silic.
Léčivé vůně
- Nahromaděný stres z celého dne rozpouští levandule, citrón, pomerančový květ, borovice
- Depresi vyžene jasmín a heřmánek
- Hladinu kortizolu v krvi sníží vůně levandule a rozmarýnový olej
- Proti úzkosti účinkuje grep, kananga, majoránka, limetka i zázvor