Léto je v plném proudu a posezení venku nás bude během teplých dnů ještě dlouho těšit. Máte však ten správný nábytek?
Víte, na co si dát při nákupu zahradního nábytku vůbec pozor? Samozřejmě, kvalita materiálu nás zajímá při jakémkoliv druhu nábytku, ale co takhle jeho velikost či ideální skladování? Následujících 6 rad od odborníka vám pomůže zorientovat se v rozsáhlé nabídce obchodních sítí.
Rada první: Velikost
V tomto případě na velikosti záleží. Do prodejny s nábytkem byste měli přijít vyzbrojeni rozměry, abyste věděli, jaký nábytek se vám na zahradu, terasu či balkon vejde. Vyplatí se mít promyšlené, kolik lidí na něm bude obvykle odpočívat, zda to má být i místo k jídlu a zda je v tom případě dobrý přístup ke stolu. Určitě je dobré poradit se is odborníky.
Rada druhá: Materiál
Na výběr je několik materiálů. Plastový nábytek je cenově nejdostupnější, snadno se udržuje, ale i jeho životnost je relativně nízká. Navíc na slunci může měnit barvy. Masivní dřevěný nábytek by měl vydržet několik let, ale žádá si pozornou péči – pravidelné ošetřování vhodným olejem. Tehdy zvládne slunce i déšť. Nemanipuluje se s ním právě snadno, posunout židli nebo křeslo může být pro dítě či staršího člověka problém. Kovový nábytek se udržuje relativně snadno, ale také mu nedělá velmi dobře déšť a pokud stojí na slunci, může se o něj člověk i nepříjemně popálit.
Podle odborníků na zahradní sezení je v případě materiálu zlatou střední cestou umělý ratan (nazývaný také petan). „Umělý ratan je v podstatě dokonalejší forma esteticky nestárnoucího ratanu, která je bezúdržbová a udrží si tvar, půvab i funkčnost celé roky s minimální námahou na údržbu,“ říká specialista z centra pro bydlení . „Všechno to závisí na druhu výpletu. Nejvěrněji ztvárněný je celookrúhly, který je téměř k nerozeznání od pravého ratanu. V nabídce jsou i ploché a Čtvrtkruhové sprchové výplety. Při výběru si všímejte i tloušťku a povrch jednotlivých výpletů, které jsou samozřejmě ručně vázané. Pokud chcete, aby vám ratanový zahradní nábytek vydržel mnoho sezón, vyberte si takový, který má hliníkovou, ručně svařovanou konstrukci. Kvalitnější výrobky z umělého ratanu nemají ocelovou konstrukci a nejsou spojovány nitěmi nebo šrouby, protože v těchto případech hrozí vyšší pravděpodobnost koroze a také postupného vykývania nábytku. „
Rada třetí: Úložné prostory
Není k zahození, jestliže má venkovní nábytek i nějaké úložné prostory, kam lze odložit deku, knihu, opalovací krém, případně při špatném počasí neipregnované textilie z nábytku.
Rada čtvrtá: Textilie
Měkké sezení a nějaký ten polštářek zvyšují komfort užívání zahradního nábytku. Ale určitě není vhodné použít interiérové textilie. „Většina exteriérového zahradního nábytku má polstry a polštáře z polyesteru, který je i impregnovaný proti absorbovaných kapalin. Jeden z impregnátov je skryté teflonové vlákno, které v běžné míře odpuzuje kapaliny. Proto jsou tyto výrobky ideální ik bazénu, „ radí odborník z Exterio, stylu.
Rada pátá: Stín
Myslet předem na způsob, jak se chránit před sluncem, případně drobným deštěm, je nanejvýš rozumné. Vhodný slunečník, markýza nebo pergola poskytnou žádaný stín a zároveň částečně před povětrnostními vlivy chrání i nábytek, čímž prodlužují jeho životnost. V případě slunečníku dbejte na to, aby byl nejen dostatečně velký, ale i pevný a aby ho případný silný vítr nevyvrátil. Nedejbože i se stolem …
Rada šestá: Uskladnění
Co s nábytkem, kdy skončí sezóna? Dá se složit a máte ho kam odložit? Na toto určitě myslete ještě dříve, než ho koupíte. Dřevěný nábytek potřebuje tmavý suchý prostor, při plastu nezáleží na místě, pokud to není na mrazu. Ratan by měl zvládnout i mráz, ale zalehl sněhu je něco jiného. Před zimou třeba nábytek očistit a podle potřeby ošetřit vhodnými přípravky.