Součástí péče o zahradu je i řez a stříhání ovocných stromů. Jde o nezbytné úkony zajišťující kontrolovaný tvar i kvalitnější úrodu , které musí zahrádkář dělat pravidelně a nesmí je zanedbat.
Každý typ ovocného stromu však vyžaduje individuální zacházení . Zatímco drobné ovoce se řeže velmi brzy v předjaří, ořech je nutné řezat až na pomezí jara a léta. Pokud však budete dodržovat zásady zmíněno v našem článku, zvládnete vše levou zadní . Klíčem k úspěchu je správný postup a kvalitní vybavení.
Proč je řez ovocných stromů důležitý
Řezání a stříhání stromů se provádí s cílem ovlivnit tvar a úrodnost stromu, ale zároveň i ochránit strom před nepříznivými vlivy . Díky správným řezem během celého roku je možné dosáhnout prosvětlenou korunu, rovnoměrnou rodivosť stromu a snížit riziko výskytu chorob a škůdců .
Hned po zasazení stromu je důležitý výchovný řez, na vyšší plodnost má vliv zas udržovací řez. Při starších stromech je zas nezbytný zmlazovací řez, díky kterému je možné ještě na určitý čas prodloužit rodivosť stromu. Ten dělejte nejlepší ruční pilkou , ne sekerou .
Během roku se provádí několik pravidelných řezů , přičemž každý z nich má mírně odlišné cíle a účinky. Důležité je čas řezu přizpůsobit i typu stromu: jádroviny se řežou od ledna do května, kôstovice později na jaře, teplomilné rostliny až po odkvětu a například lísce stačí udržovací řez v předjaří jednou za tři až čtyři roky.
Nářadí a vybavení i na stříhání ovocných stromů
Na řez ovocných stromů potřebujete kromě řezacího nářadí i materiál určený na péči o prořezané větve a větve. Mějte tedy po ruce balzám na menší řezné rány, štěpařské vosk na zatření větších ran po řezu a brusný kámen, který slouží k broušení nůžek a nožů.
Abyste dosáhli na korunu stromu pohodlnější a měli i kompletní přehled , určitě se hodí žebřík nebo schůdky . Po provedení řezů je třeba zpracovat větve a haluze, doporučujeme maz po ruce i nářadí na zpracování a obrábění dřeva .
Co se týče samotného řezu, na ten poslouží několik speciální typy nářadí:
- jednoduché a univerzální zahradní nůžky
- nůžky s dvojitým ostřím a to na větve s průměrem do 5 cm
- teleskopické nůžky na výše položené větvičky a větvičky
- pilku na větve s průměrem větším než 5 cm
- speciální zahradnický nůž
Výchovný po vysazení, udržovací a omlazující řez ovocných stromů
Při nově vysazených a mladých stromků se na úvod dělá výchovný řez . Cílem je dosáhnout žádaný tvar a přivézt strom co nejrychleji k plodnosti. Výchovným řezem se tvaruje koruna a zároveň se vybírají silné výhony, které budou slouží jako kosterní větve. Vzhledem k tomu, že jde o mladý strom, stačí i jemnější zahradní nůžky .
Udržovací řez slouží pouze k regulaci rodivosti, ne na příliš velké zásahy do tvaru. Odstraňují se jen přebytečné konkurenční výhony, které vyrostly na kosterních výhonech a na pokračování kmene. Rodivé větve třeba zkrátit a slabé výhony řezat.
Při dřevinách, které již přestávají rodit, se provádí omlazující řez . Na ten si vyberte kvalitní a robustní nářadí , protože půjde už o řez zralých větví. Zmlazovat třeba jen zdravé stromy a v době vegetačního klidu. Odstranit třeba zejména usychající větve .
Jarní, letní, podzimní a zimní řez ovocných stromů
Podle období se rozeznává jarní, letní, podzimní a zimní řez ovocných stromů . Zimní a předjarní se vážou k fázi vegetačního klidu, letní se naopak provádí během vegetace. Zatímco zimní řez má za úkol údržbu tvaru koruny, letní má za cíl podpořit vyšší násadu květů , zejména při kôstoviciach.
Pod pojmy jarní a podzimní řez se myslí v podstatě tytéž typy řezů, jako jsou zimní a letní, akorát pro některé typy dřevin se provádějí v pozdějším období. Na jaře i podzim se mohou dělat například udržovací nebo omlazující řezy , případně výchovný řez po vysazení v takovém případě, pokud by byl například přes zimu strom příliš mladý nebo příliš starý.
Na každý tento typ řezů potřebujete mít tak kvalitní ruční zahradní nářadí , jakož i klasické zahradní nůžky . Důležité při řezech je mít zejména ergonomické nářadí, značně tím urychlíte práci a dosáhnete kvalitnější výsledek.
Pracovní postup při řezech je alfa a omega úspěchu, držte si při něm těchto principů:
- při prořezávání si uchopte odstraňovány větev za koncovou část a spolu s řezáním ji lámejte směrem od sebe , vždy mějte nasazené rukavice
- pokud používáte pilku, větve odřezávejte na tzv. větvové kroužek , v koruně nechávejte zas tzv. věšáky, jinak hrozí zahnívání
- větší řezné rány po zásahu pilkou ošetřete ostrým zahradnickým nožem, aby bylo místo po odříznutí hladké a čisté
- všechny čerstvé rány ošetřete speciálním balzámem nebo štěpařským voskem; pokud tak neuděláte, mohou je napadnout dřevokazné houby
- staré rány ošetřete současně s novými, i ty můžete ošetřit voskem či balzámem
- pokud budete řezat větší větev , pomozte si větší pilou, ne sekerou , větev z obou protilehlých stran postupně do středu, aby odřezek nestrhl i kůru
- při řezání větších větví řežte nejprve zespoda nahoru a následně shora dolů
Nakupujte vybavení online, vyplatí se to
Abyste mohli přejít od teorie k praxi, potřebujete kvalitní nářadí a vybavení . To, které jsme zmínili výše, můžete sice koupit v každém větším obchodě se zahradními a zahradnickými potřebami, ale je velmi pravděpodobné, že ztratíte hodně času, než najdete vše na jednom místě.
Nejlepším řešením je nákup přes internet , kde je také velká pravděpodobnost, že získáte mnohem lepší cenu. Určitě však nakupujte jen v ověřených eshopech, jelikož důležitá není jen cena, ale také široká nabídka a zákaznické služby . Vyzkoušet můžete například známý online obchody Hej , specialistu na zahradu 4home či internetové obchodní centrum Kokiskashop .