Pokud nám pobyt v kuchyni nepřináší příjemné pocity, určitě dá každý za pravdu, že v novém a čistém prostředí se pracuje mnohem lepší, než ve staré a ne příliš příjemné kuchyni.
Než se rozhodneme pro konkrétní typ kuchyně, dobře se kolem sebe Rozhlédněme. Je třeba si dobře promyslet prostor, který můžeme kuchyni obětovat. Neměli bychom se nechat ovlivnit současným vybavením a prostorem, který jsme měli dosud k dispozici.
Měli bychom si udělat podrobný plán, který si můžeme nastínit na kousek papíru. Poznačit si do něj důležité rozměry, umístění rozvodů, oken. Pak můžeme navštívit vybraný obchod a vybrat si z různých variant kuchyní.
Důležité je především to, v jakém stylu máme zařízený byt. Často rekonstruujeme kuchyni v souvislosti se stylem, který převládá v našich domácnostech. Občas se dokonce rozhodneme pro spojení kuchyně s obývacím pokojem. V takovém případě bychom se měli nechat vést jednotnými barevnými prvky, materiálem, stylem apod.
Prostřednictvím těchto informací si můžeme vybrat kuchyni, která nám sedne přesně na míru. Budeme možná překvapeni, jak příjemně se budeme v kuchyni cítit a jak se nám bude dobře pracovat. Toto však neovlivňuje velikost kuchyně, ale především funkčnost a účelnost. Dbát bychom měli především na dostatečně velkou pracovní plochu. Pokud se nám to zdá, jako samozřejmost, realita je v mnoha případech zcela odlišná. I v relativně malé kuchyni, která bude sestavena v jedné rovině a bude mít délku 230 cm, je možné získat alespoň 80 cm pracovní plochy.
Hlavní pracovní plocha by měla být umístěna mezi varným a mycím centrem. Pokud je to jen trochu možné, vhodné jsou ještě další 30 cm odkládací plochy i z druhé strany dřezu, či mycího centra. Také bychom neměli varnou plochu, nebo mycí centrum umístit blízko vysokého modulu, je to tak proto, že to není dobré zejména z praktického hlediska, ani kvůli častější údržbě, kterou by stěny vysokého modulu vyžadovaly.